הישג דרמטי: משרד הדתות אישר הבוקר לפתוח בקרוב בית עלמין לתושבי שוהם המיועד לקבורת שדה. בכך יבוא הקץ לעוגמת הנפש שחווים משפחות נפטרים משוהם המובאים למנוחות בשנים האחרונות בקבורת כוכים

 

 

שלושים שנה אחרי הקמת היישוב, סוף סוף אושרה הבוקר חלקת קרקע  לקבורת שדה של הנפטרים משוהם. בכך יגיע הקץ לתחושת השפלה  שחשים בשנים האחרונות רבים בשוהם, הנאלצים לקבור את קרוביהם בקבורת כוכים בבבית העלמין ירקונים.

מדובר בחלקה בת חמישה דונמים בכניסה לבית העלמין  המטרופוליני, המתוכנן להיבנות כקילומטר מצפון לשוהם, לצד כביש 444. בחלקה הזו יוקצו  כ-250 חלקות קבר זוגיות בקבורת שדה. שוהם היא הרשות המקומית הראשונה בגוש דן שיועדה לה חלקת קברים, תוך קיצור של שנים בהליכים ביורוקרטיים. בנוסף, ייבנו בסמוך: חניה למכוניות, סככת הספדים, חדר המתנה, שירותים ושבילים. עבודות ההכשרה של חלקים אחרים בבית העלמין, המיועד ליותר מ-320 אלף נפטרים מיישובים אחרים בגוש דן יושלמו רק בעוד מספר שנים.

הקדמת הקבורה התאפשרה הודות לחילופים בין חלקות,. כך שחלקת מועצת שוהם שתוכננה במרכז בית העלמין שייבנה בעוד זמן רב, הוחלפה בחלקה בכניסה מהכביש, שאותה ניתן להכשיר תוך זמן קצר.  

בארבע השנים האחרונות נפטרי שוהם נקברו בכוכים בבית עלמין ירקונים. קודם לכן היו נהוגים הסדרי  קבורה של נפטרים בבתי העלמין חדיד ובית עריף. אולם מועצת שוהם נקלעה לסכסוך עם וועד בית עריף שהחליט לאסור על קבורה של תושבים משוהם במקום.

רבינוביץ שהיתה עדה לעגמת הנפש ותחושות קשות שחוות משפחות הנפטרים, פעלה במספר ערוצים כדי לקדם קבורה מכובדת לנפטרים בקבורת קרקע ואף רתמה לעניין את יו"ר בית העלמין המטרופוליני יגאל גואטה, מנכ"ל משרד הדתות יהודה אבידן, ראש מועצת חבל מודיעין שבית העלמין נמצא בשטחה, שמעון סוסן, את הרב סתיו, מנכ"לית המועצה דינה פרומוביץ ומהנדס המועצה. הבוקר, במהלך הפגישה עם אבידן ניתן אישור סופי ליוזמה של רבינוביץ להצרחה בין החלקות וכל שנותר הוא לבצע עבודות הכשרה בקרקע, שיימשכו חודשים ספורים.  עבודות ההכשרה של החלקה ייכנסו בימים אלה להילוך גבוה, באופן שיאפשר לקבור נפטרים לכל המאוחר בעוד כחצי שנה ויתכן שהרבה לפני.   

לפי רבינוביץ, מועצת שוהם נערכת לביצוע כל ההכנות והמכרזים הדרושים לביצוע הפרוייקט, לרבות הסכם עם חברת קבורה. רבינוביץ: "זו בשורה חשובה לקהילת שוהם ונעשה את הכל כדי לזרז את ההליכים להכשרת החלקה הראשונה בבית העלמין. מיד עם כניסתי לתפקיד יצרתי קשר עם משרד הדתות כדי לקדם את הפרוייקט הזה, שהוא קריטי למשפחות היישוב בשעתן הקשה. במהלך החודש הקרוב נניח אבן פינה לבית העלמין. אני מודה למנכ"ל משרד הדתות על הנכונות וההבנה שגילה לצרכי היישוב שלנו ועל שיתוף הפעולה".

 

 

meet and deli