שוהם שלנו איבדה מהבחירות הקודמות שלושה מנדטים - 2,400 קולות.  רובם הגדול עבר לסיעת "שוהם אחת" החדשה, שזכתה בשלושת המנדטים האלה  וב-2,470 קולות 

 

על אף הגידול בהיקף האוכלוסייה ביישוב, שיעור ההצבעה הנמוך בבחירות הנוכחיות, שעמד על 62 אחוזים, הביא לכך שמספר המצביעים הפעם, נותר דומה  לזה שב-2018, כ-11.5 אלף איש.

המעניין הוא כי פרט לסיעות שוהם שלנו ושוהם אחת, כל האחרות השיגו בדיוק את  מספר מנדטים כמו בבחירות הקודמות. כך, סיעת לב שוהם בראשות יוסי לוי, שווים בראשות ליליוס, כולנו שוהם בראשות גלעד רבינוביץ ו-יחד בראשות נורית שכטר, ארבעתן קיבלו מספר קולות דומה, עם תנודות מעלה ומטה, בשיעור 3-5 אחוזים בלבד.

השינויים המשמעותיים נרשמו בצניחה של סיעת שוהם שלנו, שירדה משישה לשלושה מנדטים, ומ-4,900 קולות לפני חמש שנים, ל-2,550 קולות כעת. הפער של 2,400 הקולות שאבדו לשוהם שלנו, דומה מאד למספר המצביעים לסיעתה החדשה של דפנה רבינוביץ, שוהם אחת, שהתמודדה בפעם לראשונה וקיבלה 2,470 קולות.

מסיכום התוצאות בהצבעה לראש מועצה, עולה כי דפנה רבינוביץ קיבלה את קולותיהם של 5,984 מצביעים, ואילו גלעד רבינוביץ קיבל 4,879 קולות לראשות המועצה. המתמודדת אלה הדס, שסיעתה היתה היחידה שלא עברה את אחוז החסימה, השיגה 505 קולות.

אגב, סקר "שוהם פלוס" שפורסם בגיליון ספטמבר, שיקף נכונה את  יחסי הכוחות בין המתמודדים, אם כי במרוצת הזמן  גלעד צמצם במקצת את הפערים לעומת המובילה.

ניתוח התוצאות מלמד כי דפנה ניצחה כמעט בכל אחת מ-30 הקלפיות שהוצבו ביישוב.  מבין שלושים קלפיות ביישוב, בשלוש גלעד רבינוביץ השיג יתרון כלשהו על יריבתו. כך, בקלפי בתיכון שוהם שבה הצביעו תושבי שכונות א' ו-ב', כך באחת מהקלפיות באולפנת שלהבת ב'גינדי', וכך גם בקלפי של דיירי  פרשקובסקי. בדרך כלל היה זה יתרון של קולות בודדים ואם יש לו משמעות, היא בעיקר מורלית.

סקרנות רבה עוררה שכונת הדרים החדשה שהתאכלסה לא מכבר, ובסיעות התקשו להעריך את הלכי הרוח בקרב התושבים ואת דפוסי ההצבעה הצפויים בשכונה. בסיכום הספירה התברר כי תושבי הדרים שהצביעו בקלפי ניצנים, התפלגו באופן ההצבעה בין שני הרבינוביצ'ים, באופן דומה ליישוב הוותיק, וגם הם העניקו יתרון לדפנה רבינוביץ. יתכן והתוצאה הדומה לזו שבקלפיות בשכונות הוותיקות,  מוסברת בכך שרבים מהשכונה אינם חדשים ביישוב, אלא תושבים וותיקים שעברו דירה במסגרת הגירה פנימית.

הקול הדתי

במהלך הבחירות גלעד השקיע מאמץ מיוחד בקהילה הדתית. במשך חודשים הוא פקד בתי הכנסת ואף עלה לירושלים כדי לחלות את פניו של הרב ראובן אלבז, חבר מועצת חכמי תורה של ש"ס. הנחה שעמדה בבסיס ריכוז המאמץ בקרב חובשי הכיפות, היא שלהצבעה אחידה בקהילה קטנה, עשוי להיות משקל  משמעותי, שיוכל להטות את התוצאה לטובתו.

רב היישוב, הרב סתיו, שמר על ניטרליות, אך שנים מרבנים בבתי כנסת קראו בפומבי לתמוך בגלעד. למרות זאת, רבינוביץ דווקא השיגה יתרון משמעותי בקלפיות המזוהות עם חובשי הכיפות.

טרנד נשי

הלך רוח שבלט בבחירות נוגע לסנטימנט הנשי. באופן מסורתי מתמודדות מתקשות לפרוץ חומות של שמרנות. אך הפעם נראתה בשוהם תופעה הפוכה, ורבים, וליתר דיוק רבות, ביקשו לראות בפעם הראשונה אחרי שלושה גברים, אישה שתנהיג את היישוב. ההעדפה המגדרית הזאת הסתמנה כבר מהימים הראשונים של מערכת הבחירות. במטה של דפנה רבינוביץ זיהו את עוצמתו של הסנטימנט הנשי, אך רק סמוך לבחירות השיקו קמפיין המעודד נשים להצביע עבור אישה. 

בשונה משוהם, שיעור  הנבחרות לעמוד בראש יישובים ברחבי הארץ נותר נמוך, 15  בלבד, אחת יותר מאשר ב-2018.  שוהם גם רשמה ציון דרך לאומי, בהיותה המועצה היחידה  בישראל עם רוב נשי.

meet and deli