קבוצת תושבים הקימה בשוהם סדנת לחידוש אופניים משומשים שנמסרים לילדי קו העימות    

 

יוזמה חברתית מרשימה שנולדה בשוהם, מתמקדת באיסוף אופניים שיצאו מכלל שימוש, חידושם  והעברתם לילדי המפונים מהצפון ומהיישובים בעוטף עזה. לפעילות הזו שותפים רוכבי אופניים מקומיים עם יכולות טכניות, המתכנסים  בכל יום בסדנא שהוקמה ברחוב תרשיש, בחצר הפרטית של   התושב צביקה הוכמן, הרוח החיה בפרויקט ובעצמו חובב רכיבה. נוטלים חלק במיזם הזה קבוצת חברים  כאשר חלקי החילוף ממומנים על ידי עמותת יד משוהם, ואילו חנות האופנים "טכנו שוהם" אחראית לרכש החלפים מהספקים ומעבירה אותם לסדנא במחיר עלות וללא רווח.         

קסמן: "אנחנו מקבלים תרומות של אופניים משומשים בכל מצב. רוב הזוגות התקבלו עד כה   מתושבי שוהם, אבל יש לא מעט שהגיעו ממושבי חבל מודיעין. אופניים כאלה שאנחנו מוסרים לילדים, גם אם הם אינם חדשים, משמחות כל ילד ועושות לו טוב על הנשמה".  

תסביר את המודל הכלכלי

"אין כאן מודל כלכלי. כל מי שקשור תורם בהתנדבות וכך אנחנו מקטינים למינימום את העלות, שבנסיבות אחרות אולי היתה מגיעה למאות שקלים לכל זוג. אנחנו מצליחים להשמיש 98 אחוזים מהזוגות שקיבלנו ובשני האחוזים הנותרים שלא ניתן לחדש אותם, אנחנו משתמשים לחלקי חילוף. עיקר העבודה זה להחליף צמיגים, פנימיות ושרשראות, כבלים, פדלים וידיות אחיזה לכידון שכבר נמסו בשמש. צריך גם לדעת לכוון ההילוכים והבלמים כדי שהכל יפעל כמו שצריך. חלק מהזוגות מגיעים אלינו כשהכידון חלוד ואז אנחנו מרססים אותו בספריי שחור שנותן לו מראה חדש."

צביקה קסמן,  58, נשוי ואב לשלושה, אחד מהם חייל בסדיר. הוא מוותיקי שוהם, סגן אלוף במיל' שבתפקידו האחרון שירת כמג"ד בחי"ר, ובעברו יו"ר האגודה למען החייל בשוהם. הוא עובד במע"מ,  חבר כיתת כוננות ואיש שמאז ומתמיד הפגין מעורבות חברתית ביישוב בהקשרים שונים.  

מי עובד איתך בסדנא?

"אנחנו כמה מתנדבים מקבוצת הרכיבה ויש גם אחרים שהתווספו, בהם מהנדס מכונות מהיישוב וגם רופא צרפתי מבוגר שעוסק בתיקון פנצ'רים."

איך מתבצע השינוע?

"גם כאן הדברים נעשים בהתנדבות וחוסכים לנו כסף. אחד המפונים מאזור הדרום הוא בעלים של חברה עם צי של רכב מסחרי שתורם לנו את ההובלה. עד עכשיו השמשנו למעלה ממאתיים זוגות ועם הזמן שכללנו את השיטה. אנחנו כבר עובדים לפי התאמה אישית ומבקשים פרופיל של הילד, כמו המגדר, הגיל והמשקל, ומתאימים לו את האופניים. כל זוג שעולה למשאית, נשלח בצירוף פתק עם שם הנמען. האופניים יוצאות מכאן נקיות ומשומנות כשכיסא בזווית הנכונה. עיקר הזוגות מיועדים לילדים, אבל יש לנו גם זוגות למבוגרים."      

והכל נמסר רק לילדי המפונים?

"לא בדיוק. העברנו אופניים גם לילדים בפריפריה במשפחות שמתקשות. הרי במקור, 'יד משוהם' הוקמה כדי לסייע לחלשים.  דווקא מהמשפחות האלה קיבלו את התגובות הכי יפות. אחת האימהות כתבה שאם הילד היה יכול, הוא היה ישן עם האופניים בלילה. אני לא רגשן, אבל התגובות האלה מרגשות אותי."

meet and deli