כמאה משפחות מעוטף עזה מתארחות כרגע בשוהם, חלק חולקים דירה משותפת, אחרים קיבלו ללא תשלום יחידה מניבה ויש מפונים שמעוניינים לשכור בשוהם דירת מגורים לתקופה  

  

 

כמאה ממשפחות מהדרום מתארחות כרגע ביישוב, רובן חולקות בית מגורים משותף עם משפחות מקומיות. ברוב המקרים לא מדובר בקרובי משפחה אלא בזרים שעד לאחרונה לא היתה שום הכרות ביניהם. חלק נוסף קיבלו מקום להתגורר ביחידה מניבה, ללא תשלום, המעניקה לאורחים ולמארחים סוג של פרטיות מסויימת. יש גם מיעוט של מפונים שמבקשים לשכור נכס ביישוב לתקופות קצרות. כשבעים וחמש משפחות התארחו באמצעות קשר שנוצר באמצעות המועצה, ועוד עשרים מצאו נכס באופן פרטי. יוזמות של תרומה ומעורבות קהילתית צצות בימים אלה מכל כיוון ביישוב ורבים מחפשים כל דרך שבה יוכלו לתרום במשהו לטובת המאמץ הלאומי. יש שמתנדבים לשמור בכניסות ליישוב, אחרים תורמים ציוד ללוחמים ויש מי שאינו בוחל אפילו בפינוי אשפה, במקום פועלי השטחים.

החמ"ל האזרחי הראשון בארץ נפתח בשוהם בשבת בבוקר, ביום שבו החלה המלחמה, והוא מוציא משלוחי משאיות עם ציוד שנאסף ביישוב עבור מפונים. עופר לוי, תושב שוהם ובעליו של העסק "אחים לוי" באזור התעשייה, מעמיד  לרשות החמ"ל משאית ונהג כדי להפיץ את פריטים נדרשים למפונים עוטף עזה ששוכנו כעת במלונות ים המלח, בשפיים, מצפה רמון וערד. הציוד כולל בעיקר ביגוד, שמיכות גרבים, נעליים ועוד.

תושבת שוהם, ורד רודריק, גייסה באמצעות משפחתה את הקהילה היהודית בלונג איילנד (מדינת ניו-יורק) השולחת צ'ימידנים ובהם ציוד רפואי, ביגוד חם, פנסים, סוללות, מטענים, רצועות נשק, שלוקרים ועוד. לכל צ'ימידן מוצמד מכתב לחייל מילד יהודי בקהילה.. עד כה הוטסו ארצה 250 תרמילים שחולקו לחיילים ביחידות הלוחמות: צנחנים, קרקל, גבעתי ופיקוד צפון. בנוסף, נתרמו גם 106 קסדות חדישות להועברו לאחת הפלוגות בחטיבת גבעתי.

כפיר ארביב, בעליה של מסעדת ההמבורגרים באיירפורט סיטי, "טרומן אנד קו", שלח  בשבועיים האחרונים כ-3,500 מנות המבורגר, שהופצו מצפון הארץ ועד לדרומה, בבסיסי צבא, מרכזי גיוס ונקודות ריכוז של חיילים. זאת בנוסף להנחות שניתנות לחיילים במדים בהמבורגרייה עצמה. יש גם יוזמות מקומיות, כמו של רפי מפיצוחי שרעבי, שארגן ערב בר בי קיו על חשבונו בתיכון שוהם, למאות חיילים השוהים באזור. גם אלכס שצופק, יבואן פלדה שגר שוהם, תורם בכל יום, יחד עם בעלי עסקים מחוץ ליישוב, כ- 22 אלף מנות המבורגר (!!!) לחיילים בגזרות השונות.  

אוזן קשבת ופינוי אשפה

חברת המועצה סוזי בר ופעיל הציבור דוד סלומון, מנהלים מיזם פרטי של אוזן קשבת למבוגרים, אנשים בודדים וניצולי שואה, כדי להפיג את הבדידות והחדות שחווים רבים בימים אלה. סלומון עצמו אינו בוחל גם בהתנדבות לפינוי אשפה, במקום פועלי שטחים. מספרת איתן ומתן במרכז היישוב העניקה תספורות חינם לעשרות לובשי מדים הפועלים ביישוב, ואילו המתמודדת לראשות המועצה דפנה רבינוביץ, הסבה את מטה הבחירות למעין מרכז קהילתי המארח בכל יום עשרות ילדים מהדרום ואימותיהם שמתארחים ביישוב, כמו גם ילדים שאביהם גוייס, והם מגיעים לפעילות הפגתית, שאותה מפעילה הגננת הגמלאית עינת מירון. 

חבר המועצה יוסי לוי וכלתו, מירב איינזברג - לוי, המתמחה במגשי אירוח, ערכו קבלת פנים בשבת שעברה ל-120 חיילי מילואים בדרום שיצאו להפוגה והתארחו אצלם בבראנץ' כיד המלך, זאת בנוסף ל-80 חבילות מזון שהועברו לקשישים ונזקקים באופקים. 

התושב אבי הרוש יחד עם דפנה רבינוביץ, גייס את מקבוצת ש.א.ל במתחם התעשיה האווירית, תרומה של כ-300 מזרונים מתנפחים לטובת מפונים ששוכנו בבתי ספר ובבתים פרטיים.  

יערית כליפא, רכזת המתנדבים במועצה, אומרת כי שמה הטוב של שוהם נפוץ בקרב המפונים, כיישוב שבו דואגים להם יותר מבכל מקום אחר ועושים הכל כדי להקל עליהם. כך, כמאה ילדי מפונים כבר שולבו בגני הילדים ובבתי הספר המקומיים ואגף החינוך, בשיתוף עם חמש, משלבים את ילדי המפונים בפעילות פנאי בשעות אחר הצהריים. בנוסף, כמאה נשים שבעליהן גוייסו, מקבלות שירותי שמרטף חינמיים כדי לפנות להן זמן לקניות וסידורים אחרים, ולקראת שבת כולן יקבלו פרחים ועוגות מהקהילה.    

  

meet and deli