שיתפה פוסטים דתיים בפייסבוק ונחשדה כמי שמזדהה עם החמאס. המשטרה: אין בסרטון מסרים לאומניים  מעון עינב

 

בהלה אחזה בשבוע שעבר בהורי הפעוטות של מעון החברה העירונית חמש, כאשר נשלחה אליהם הודעה מהנהלת המעון, לפיה אחת העובדות הורחקה בשל מעורבותה בהפצה של סרטון לאומני הנוגע לחמאס. רק בשעות הצהריים התפרסמה הודעה מתקנת, ולפיה הסרטון נבדק במשטרה ונמצא כי הוא אמנם  מכיל תכנים אסלמיים דתיים, אך לא כאלה הקשורים לחמאס ואין בהם תוכן לאומני.   

המקרה של הסייעת משקף היטב את הפחד והרתיעה השוררת ביישוב בימים אלה, ואת ההסתייגות של הציבור מנוכחות של בני מיעוטים ביישוב, גם כשהם באים מקרב ערביי ישראל הנושאים תעודות זהות כחולות, ולא חלה כל מגבלה חוקית של כניסה ליישוב. ולמרות זאת, חלק מבעלי העסקים הפרטיים ביישוב הורו לעובדים, גם בעלי תעודת זהות כחולה, להימנע מלהגיע לעבודה, לפחות בימים הראשונים של המלחמה. גם בקרב עובדי המועצה הנוכחות של בני המיעוטים הצטמצמה. עם זאת רבים, בקשת רחבה של מקצועות מגיעים ליישוב בהם עובדים  ים ילדים, עובדי מרכולים, רשתות פארם, קופות חולים, גינון ועוד. יודגש כי בניגוד לפרסומים, עובדי הנקיון ברחובות היישוב הם כולם יהודים.

האינדיקציות לחוסר הנחת של רבים הוא תושבי שוהם בימים אלה. מנוכחות בני מיעוטים ביישוב, מוצאת ביטוי בפופולריות הגואה של קבוצות הווטסאפ העוסקות בנושאי הבטחון ביישוב, שבהם משתקפת מצוקה רבה של התושבים. במהלך היום מתפרסמים דיווחים רבים על חשודים ועל התנהגות של עוברי אורח הנראית מוזרה. אינדיקציה נוספת היא נורמות שאימצו רבים ביישוב בשבועות האחרונים, לנעול את דלת הכניסה של הבית גם במהלך שעות היום וגם כאשר הם שוהים בבית, על מנעול ובריח. רבים בבתי קרקע גם מגיפים את התריסים באופן שמפיג מעט  את החששות ומעניק להם תחושת מוגנות. 

מהמועצה נמסר: "ב-13 הימים האחרונים בטחון התושבים וההגנה על היישוב הם שמנחים את פיעילות המועצה. תפיסת ההגנה והבטחון של היישוב  מתבססת על מערכת הגנה שכוללת 7 שכבות הגנה, ונותנת דגש לשמירה על מוסדות החינוך בזמן פעילותם. החזרה לשגרת לימודים תחת שגרת מלחמה, מבוצעת באופן זהיר וכל חשד שעולה נבדק ומטופל באופן מיידי וללא מקום לספק."

בצילום: מעון עינב בשכונת גינדי   

 

.       

 

meet and deli