משפחה שיקירה נפטר בבית הופנתה על ידי המועצה לקבלן חיצוני, לאחר שהופסקה עבודתו של איש דת במועצה

 

בשעתן הקשה, משפחות נפטרים שפנו למועצה הופנו לקבלן חיצוני כדי שייטפל בסידורי הלוויה במקום לקבל סיוע בענייני הלוויה ואולי גם תמיכה רוחנית מצד המועצה, משפחות נפטרים הופנו לאחרונה לקבל שירותי מיקור חוץ הכוללים את הטיפול בארגון הלוויה מקבלן חיצוני, כדי שזה יטפל בנושא. משפחה שפנתה בשעתה הקשה למועצה, כדי ללוות למנוחות את  יקירה שנפטר בבית, הופנתה הלאה בנימוק לפיו "יש לנו אאוט סורסינג ברחובות". הקבלן החיצוני מרחובות אכן מטפל עבור המועצה בענייני הקבורה, בכלל זה פינוי, טהרה, קבורה ושירותים נוספים. גם טקס הקבורה מנוהל כברירת מחדל על ידי רב שמספק הקבלן מרחובות, אלא אם המשפחה דורשת מיוזמתה שינוהל על ידי רב היישוב או רב של אחד  מבתי הכנסת בשוהם. יצוין כי במקרה המדובר, המועצה לפחות סיפקה בהשאלה למשפחת הנפטר את כסאות הפלסטיק כדי לארח את המנחמים. מבירור עולה כי שירותי הקבורה במועצה מתנהלים כבר שנים בשיטה של מיקור חוץ, אלא שבדרך כלל עובד המועצה הוא זה שעומד בקשר עם האבלים, מגיע אליהם הביתה ומלווה אותם ברגישות המתבקשת. לאחרונה עבודתו של איש הדת הופסקה, ולפיכך האבלים כאמור הופנו ישירות לקבלן הקבורה.

אחרי שנים ארוכות במהלכן מועצת שוהם הסדירה את קבורת הנפטרים מהיישוב בקבורת שדה במושבים הסמוכים, מזה שלוש שנים שההסדר הזה אינו מתחדש, ולכן ברירת המחדל היא בקבורת כוכים במבנים בני חמש-שש קומות בבית העלמין ירקונים. עבור רבים, הקבורה בכוכים, שאמנם עומדת בכללי ההלכה, נתפסת כביזוי וחילול כבוד הנפטר. מפאת גילם, צעירי היישוב אינם מוטרדים מהנושא, אך קבורת הכוכים היא חלום הביעוטים עבור רבים מהגיל השלישי ביישוב. חלק מבני גיל הזהב רשומים בכתובת מגורים באחד המושבים, ואחרות שמגלות תושייה או משופעות בממון, מצליחות לא פעם לארגן ליקירם חלקה לקבורת שדה בבית עלמין אחר. לא פעם זהו בתי עלמין אזרחי, שבו תעריף לחלקת קבר מגיע ל-60 אלף שקלים. אך רבים אחרים מהיישוב נטמנים בכוכים, וכך נגרמת עגמת נפש כפולה למשפחות. 

אי אפשר לסיים בלי משהו אופטימי: בעוד כשנה עד שנה וחצי תושלם הקמתו של בית העלמין המטרופוליני של גוש דן בסמיכות ליישוב. מועצת שוהם אמורה לקבל שם חלקה עירונית לנפטרי היישוב שייטמנו בקבורת שדה. באותו זמן יושלם גם פיתוח חלקה אחרת הגובלת בבית העלמין, שאת הכשרתה יזם ראש המועצה הקודם גיל ליבנה, וגם היא תשמש לתושבי שוהם. לא ברור מה המועצה תוכל לעשות עם שתי חלקות מקבילות שיוקצו לנפטרי היישוב, אבל אלה כבר צרות של עשירים ¢  

meet and deli