גזם בשוהם

הנכה בן ה-88 שבביתו הותקן מזגן, נקנס ב-470 שקלים בגלל שהמתקין השאיר את הקרטון על המדרכה ˜ התושבת שנקנסה ב-320 שקלים אחרי שענף של עץ בגינתה קרס בליל הסופה על המדרכה הציבורית. רק המועצה, העוברת אינסוף עבירות  איכות הסביבה, פטורה מקנסות אחרי שהחריגה את עצמה מעונשים בחוק. קווים לדמותו של שכרון הכוח

מאת: אילן דואק 

בקוטג' הטורי של ג' (השם המלא, כמו חלק מהשמות בכתבה, שמור במערכת) ברחוב תבור, הותקן לפני ימים ספורים מזגן. החום הנעים שמילא את הבית נמהל אצלו בתחושת קור וניכור, הנובעים מהכרה שהיה לטרף קל לאנשי הקנסות של המועצה, אלה המכונים בשפה מכובסת, פקחי איכות הסביבה. ג' הקשיש, הצטנף בביתו ביום חורפי, בשעה שטכנאי מזגנים השלים את התקנת המכשיר. כאשר כבר פתח את הדלת, הבחין בטופס הקנס צונח על מפתן הבית. ג': "קניתי מזגן קטן למרתף והטכנאי השאיר את הקרטון בחוץ. המזגן עלה 1,100 שקל ועל האריזה אני צריך לשלם קנס 475 שקלים. לא היה קורה אסון אם הפקחית היתה מקישה בדלת ומבקשת ממני לפנות את הקרטון. אמרתי לה בטלפון, 'הזמנתי טכנאי שכנראה לא יודע את החוקים ואני בכלל לא חשבתי שהוא זרק אותו ברחוב. הסברתי לה שאני נכה בן 88. 'אז מה?' השיבה הפקחית בערלות לב, 'אני לא יכולה לבטל'. "אני אגיע עם הסיפור הזה לבית משפט", אומר האיש בכעס.

מתקשים לערוך אבחנה 

קנס בשיעור 475 שקלים המוטל על משליכי פסולת ברשות הרבים, הוא מוצדק ונועד להרתיע קבלני השיפוצים, שנוהגים להשליך בזדון פסולת בניין בשולי הדרכים, כדי לחסוך בתשלום למטמנה. פקח שאינו מבחין בין עבריין שכזה, שגם משית על המועצה הוצאות פינוי, לקשיש שהותיר בטעות קופסת קרטון מחוץ לבית, מעיד על חוסר התאמתו לתפקיד. אבל לא רק הש"ג אשם, אלא גם זה שמעליו וזה שמעל שניהם. 

יש קו ישיר שמקשר בין הרוח הצוננת הנושבת מהמועצה בכיוון התושבים, לאגרסיביות של הפקחים. הרושם הוא שראשי היישוב יכלו להיות שמחים יותרֿ, אילו שוהם, כמו רמת-חובב, היתה מועצה ללא תושבים.   

לפני כחודשיים השתוללה סופה שגרמה נזקים ברחבי הארץ. הרוחות הותירו את חותמן גם ברחוב צורן, ליד ביה"ס ניצנים. א' היא תושבת הרחוב. כמו אחרים, גם היא אזרחית לתפארת, מלח הארץ.  20 שנה היא גרה בשוהם ומעולם לא הסתבכה עם המועצה. איתרע מזלה ובליל הסערה ענף של עץ המנגו בגינתה קרס תחת עומס הרוחות ונפל על המדרכה הציבורית. שבר הענף לא הותיר מקום לספק שמדובר בנזקי טבע ולא תוצאה של גיזום והשלכה של פסולת ברשות הרבים. 

עסק עם בולדוגים

במועצה יותר ידידותית, אפשר היה לצפות שמחלקת התחזוקה תוציא בבוקר המחרת סיור לאמוד נזקים, ואולי אחד העובדים יפנה במאור פנים לתושבת ויציע את עזרתו. במקרה האמור מיהרה להתייצב במקום דווקא נציגה של מחלקת הקנסות, נכנסה כמו רוח פרצים, עם קנס על סך 320 שקלים. 

אם א' חושבת שנהגו בה בחוסר צדק - זבש"ה. שתגיש ערעור  או פשוט תיקח יום חופש ותיסע לבית המשפט בלוד, כדי לפנות לליבו של השופט, שנגזר עליו לטפל בכל יום בעשרות טרחנים כמותה. א', אישה מפוכחת, חישבה את סיכוייה, בלעה את עלבונה והעדיפה לשלם את הקנס, ובלבד שתחסוך מעצמה עוגמת נפש נוספת. "הרגשתי שיש לי עסק עם בולדוגים", היא תיארה את האינטרקציה עם המועצה. 

מצוקת החניה לאורך רחוב הנורית בשכונת טללים, מוכרת לתושבים היטב. חלק מהם נהגו לחנות על המדרכה הרחבה. ההבנה הזו התקיימה כל עוד עמדו בראש היישוב שחר בן-עמי ואחריו גיל ליבנה. שניהם הבינו שבמדרכה שרוחבה 4.5 מטר, אפשר לחנות מכונית מבלי להפריע לתנועת הולכי רגל. והנה, לילה אחד מקץ 20 שנה, זמן קצר אחרי עלייתו של המלך החדש, גילה א.ט קנס בסך 500 שקלים שהונח בלילה מתחת למגב השמשה. בהחלט מותר למועצה לאמץ מדיניות שונה מזו של קודמתה, אבל ראוי לפחות ליידע את התושבים על המדיניות החדשה, באמצעות פתקי אזהרה תחת המגבים, בפייסבוק או בעיתונות. כך נוהגות רשויות מקומיות שמסבירות פנים לתושבים. 

בושה

לא תמיד פקחי המועצה מפגינים עירנות, כמו במקרה של א.ט. בקצה היישוב באמצע הלילה. לפעמים הם לא רואים, לא שומעים, לא יודעים, גם כשהעבירות מתרחשות מתחת לאפם.  

קחו למשל את המקרה של עופר גמבינר, מנהל אגף איכות הסביבה, הבוס של הפקחים והממונה על אכיפת חוקי החניה. לאחרונה נצפה עובר את עבירת החניה הבזויה ביותר, שאפילו עברייני חניה סדרתיים נמנעים ממנה. הוא חנה את מכוניתו  בחניית נכים בחניון המועצה. לא בשעות הקטנות של הלילה, אלא לאור יום, בזמן העבודה של המועצה. אולי מיותר לציין - למרות שעמדת הפקחים מרוחקת מהחניה כמה עשרות מטרים, הם לא הבחינו בדבר. 

המועצה היא שאישרה כי הרכב שייך לגמבינר, והיא זו שהודיעה כי הטילה עליו קנס. מאז חלפו מספר שבועות וכשהופנתה למועצה שאלה אם הקנס אכן שולם בפועל, נזכרו לפתע שמדובר בצנעת הפרט וסירבו להשיב.  יסיק כל אחד את מסקנותיו.

המועצה מעל החוק

גבי כהן, מראשוני שכונת גבעולים, הוא בעלה של חברת מועצה לשעבר, דפנה רענן-כהן. בשוגג הוא הוציא לרחוב ביום הלא נכון את פסולת עלים שאסף בגינתו. כהן לא היה מודע לאכיפה האגרסיבית שמתחוללת כאן מזה שנה. כשהקונסת פנתה אליו מיד הודה באחריותו, התנצל והתכוון לאסוף את הפסולת חזרה לחצר. כל תחינותיו נפלו על אוזניים ערלות והקונסת סירבה לוותר על ההזדמנות שנקרתה בפניה, להוסיף עוד קנס אחד להספק היומי.  "שילמתי את הקנס, אבל הגעתי לתובנות עצובות ביחס לגישה כלפי הציבור", אומר כהן. 

אורנה גולדברג גרה בדו-משפחתי ברחוב הירדן מזה 16 שנה. מעולם לא נרשם לחובתה דוח על גזם. גם היא מצאה את עצמה טרף קל. לפני מספר שבועות   מכבר התברר לה שהקונסת נמצאת יושבת בניידת ורושמת לה קנס על גזם שמישהו אחר הותיר ברחוב. "יצאתי החוצה והסברתי לה שהגזם בכלל שייך לשכנה שלי, אישה ישרה שלא תתנער מאחריותה. "תצאי מהאוטו ותגשי לשאול אותה", דרשה גולדברג. הפקחית סירבה והמשיכה בשלה. הזלזול והאדישות קוממו את גולדברג ובין השתיים התפתח דין ודבריםֿ, במהלכו איימה הקונסת להזמין משטרה, כדי שזו תטפל בתושבת שמחציפה פנים. "הבנתי שיש לי עסק עם אנשים יהירים ושיכורים מכוח השררה. למחרת עוד התקשרו אלי מאיכות הסביבה ודרשו שאפנה את הפסולת. עניתי להם  להם שזה לא יקרה.  אני יכולה לערער על הדוח, אבל החלטתי ללכת להישפט. חשוב לי שהתובע והשופט ישמעו איך הדברים מתנהלים כאן", סיכמה גולדברג את האירוע המתסכל.

יד ברזל

כעניין שבשגרה, מועצת שוהם היא המטנפת הגדולה ביותר של היישוב. מערומי גזם שמותירים גנני המועצה ניכרים בסוף יום העבודה בפארקים וברחובות. זאת על אף שלפי תוכנית העבודה, המועצה  אמורה לאסוף בכל יום את הפסולת שהיא מייצרת. על פי אומדן, היקף העבירות שמבצעת המועצה נאמד במאות בשנה. אבל ליד הברזל המופעלת כלפי תושבים, אין זכר כשהעבריינית היא הריבון, והמועצה אינה קונסת את עצמה. במענה לטענות  נמסרה תגובה כדלהלן: "תוכנית העבודה של המועצה בתחומי הגינון והגזם פועלת ללא קשר לתוכנית הפינוי של התושבים, בהתאם לתוכניות העבודה של האגף". אתם הבנתם משהו מההסבר הזה? גם אנחנו לא. 

החתול שומר על החלב

חוקי העזר הנוגעים לשילוט חוצות הם חשובים, ונועדו להבטיח מראה מסודר ואסטטי לחזות היישוב. לשם כך נקבע איסור לתלות שלטים פיראטיים על גדרות, מעקות ומסלעות. אדם או עסק שייחרוג מהכללים מסתכן בקנס גבוה במיוחד.

במשך 365 יום בשנה המועצה שמה ללעג ולקלס את החוקים האלה. בכל רגע תוכלו למצוא כמה וכמה שלטים פיראטיים מטעמה, המכערים את היישוב. יש בהם מגוון פרסומות לחוגי ח.מ.ש, ומודעות הנוגעות לראש המועצה, - ברכותיו לתלמידי שוהם ומודעות המיידעות את התושבים על ביקור צפוי של ראש המועצה בשכונה. השילוט הזה תלוי על מעקות, גדרות, בכניסה לשכונות, על מסלעות ציבוריות ובכיכרות. חלקו מסיט את תשומת לב הנהגים ומהווה מפגע בטיחותי. אולי בגלל הקנס המרתיע - 475 שקלים, רוב מוחלט של העבירות האלה מבוצעות על ידי המועצה עצמה. אלא שגם במקרה הזה,  דין אחד לתושבים ודין אחר למועצה. 

ממשרד הדוברת נמסר בתגובה: "בהתאם למדיניות השילוט של המועצה, אשר מפורסמת באתר המועצה ובהתאם לנוהל תקן iso של המועצה בנושא תליית שלטים  ובאנרים על ידי גורמי המועצה, מותרת תליה של באנרים בכמה מיקומים, בהם גדר כיכר סייפן, בכניסה הצפונית ליישוב, גדר גן תמנון, גדרות בתי הספר ומתחם הנוער. אגף איכות הסביבה יעבור ברחבי היישוב וככל שישנן חריגות ממיקומים אלה - השילוט יוסר"

עוד נמסר: "השמירה על איכות החיים בשוהם היא שילוב בין ניקיון וטיפוח, שמירה על חוקי העזר ואכיפה. המועצה פועלת לנקיון היישוב ולשמירה על איכות החיים בו. מקרים בהם תושבים אינם מקפידים על ימי הוצאת הגזם והגרוטאות, חוקי החנייה, שוטטות כלבים ועוד - נאכפים בקנס. לתושב  שקיבל קנס  עומדת זכות מלאה לערער עליו. אנו חוזרים וקוראים לתושבים לשמור על החוק"■ 

אולי יעניין אותך גם:

גידול 500% בכמות הקנסות שמטילה המועצה על התושבים:

 

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר