רמי לוי

בעוד יינות ביתן מוכרת את הסניף במול שוהם לרשת ויקטורי, הממונה על ההגבלים העסקיים מכר אותו במכרז לרמי לוי. ההחלטה הסופית: רמי לוי יפתח סניף במקום מגה בשוהם 

 

שוהם פלוס חושף: פרשת ענבל אור של המרכולים התרחשה בימים אלה, כאשר מרכול מגה בעיר במול שוהם נמכר במקביל לשתי רשתות שיווק שונות, רמי לוי- שיווק השקמה ולרשת ויקטורי.

כאשר יינות ביתן רכשה לפני מספר חודשים את פעילותה של מגה בעיר ברחבי הארץ, הממונה על ההגבלים העסקיים חייב אותה למכור שישה סניפים, בכלל זה סניף שוהם, כדי למנוע מונופוליזציה של יינות ביתן באותם מקומות. ליינות ביתן הוקצה פרק זמן לביצוע המהלך, ומשלא עמדה בו, הממונה על ההגבלים פרסם בעצמו מכרז הסניף בשוהם..

רק אחרי פרק הזמן שהוקצה יינות ביתן מכרה אתמגה בשוהם יחד עם עוד חמישה סניפים, לרשת ויקטורי, אך במקביל גם הממונה על ההגבלים מכר את סניף שוהם והקונה במקרה הזה היתה רשת רמי לוי שיווק השקמה.

בעוד מנכ"ל ויקטורי חוגג את זכייתו בסניף המקומי ועובדיו כבר פקדו את הסניף, בתחילת השבוע  הגיעו גם נציגיו של רמי לוי למקום. בדיקה העלתה כי הסניף נמכר במקביל, ולפיכך החליט הממונה על ההגבלים לפסול את עסקת  ויקטורי, שנחתמה באיחור, ולהעביר את המרכול בשוהם לרשת רמי לוי.

בראיון ל"שוהם פלוס", השבוע, קבל רמי לוי כי הריבוע הכחול, המחזיקה בבעלות על המבנה, בוחשת במהלכים העסקיים בשוהם, מערימה עליו קשיים כדי שלא ייכנס למרכול ואף טרם העבירה לידיו את הסכם השכירות של המבנה.

לאורך שנים נאלצו תושבי שוהם לשלם מחירים ברשתות השיווק ביישוב, שהם מהיקרים ביותר בארץ. מחדל המתמשך עד היום של הממונה על ההגבלים העסקיים, מאפשר לה להחזיק במרכז היישוב שתי חנויות צמודות, שתיהן מהרשת היותר יקרה בקבוצה, "שופרסל שלי". הסיבה היחידה להחזקת שני הסניפים הללו היא  למנוע  כניסה ליישוב של מתחרה שיוזיל את המחירים.

המרכול השלישי ביישוב, מגה בעיר, היה גם הוא היקר ביותר בקבוצת הריבוע הכחול. כך נוח היה לשתי הרשתות לשמר רמת המחירים גבוהה ולחלוב לאורך שנים את התושבים, שמצאו את עצמם כלקוחות שבויים. לא כולם הסכימו להיכנע ויותר מ-60 אחוזים מהתושבים בשוהם, ערכו את הקנייה השבועית במרכולים מוזלים מחוץ ליישוב.

כניסתו של רמי לו, בהנחה שתצא לפועל, מגלמת בחובה בשורה גדולה, על כך שלראשונה בתולדות היישוב, תתקיים כאן תחרות אמיתית, כשחנות הדיסקאונט תציע ביישוב מחירים זולים כפי שלא נראו כאן מעולם. מציאות שכזו תאלץ את שופרסל לנקוט מהלכים ואולי אף תאלץ אותה להסב את המרכול שבמרכז המסחרי ל"שופרסל דיל"- תת הרשת הזולה יותר בקבוצה.  

עם זאת, השמחה עדיין מוקדמת, מאחר ולא נחתם עדיין הסכם שכירות על המבנה. גורם בענף הסביר, כשרמי לוי יראה מה גובה דמי השכירות שהריבוע הכחול תדרוש ממנו, לא בטוח שהוא ירצה לקחת את המקום, וגם אם כן הוא יצטרך לגלגל את העלויות האלה על התושבים שבסופו של דבר יאלצו לשלם אותה דרך מחירי המוצרים.         

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר