כבאית בשוהם

הכבאים דחו פניות להעביר כבאית מפארק שוהם לשכונות המגורים, וכשהאשר חצתה את הכביש, לא נותר לתושבים אלא להגן על הבית בכחות עצמם

 

שאננות או שיקול דעת מוטעה של מכבי האש, היו עלולים השבוע להסתיים בתוצאה של בתים העולים באש בשוהם. הכבאים שפעלו השבוע בכיבוי שריפה ביער שוהם, לא שעו לפניות מהמועצה, להציב כבאית אחת מתוך השש שפעלו ביער במתחמי המגורים ברחוב קדם. זאת משום שלא העריכו כי האש תוכל לחצות את כביש 444 שרוחבו, כמה עשרות מטרים, נראה להם בלתי עביר ללהבות. ואולם, הרוח העזה שסייעה ללהבות להתפשט בפארק שוהם, שינתה ברגע אחד את כיוונה ונשאה את האש לצד השני של הכביש, לעבר הבתים צמודי הקרקע במרכז רחוב קדם, מאחורי שכונת יעלים.  

בהיעדר כוחות כיבוי בשוהם, נראו ברחוב קדם הגובל בכביש, מחזות שכמו לקוחים מסרטים, כאשר תושבים שהלהבות התקרבו עד חמישה מטרים מחצר ביתם, הבינו שאיש לא יושיע אותם זולת הם עצמם. כך, האדריכל מושיק לנדא, שרעייתו איריס מנהלת את הסטודיו למחול, יצא לחצר יחד עם חמו, ג'ק לנדא, לכבות את האש וכמוהם עשה שכן בבית סמוך, אורי היימן. כולם יצאו החוצה והחלו להשפריץ מים על הלהבות המתפשטות כדי להגן על רכושם. הבתים אמנם לא עלו באש, אך נגרמו להם נזקי עשן וריח כבדים. רק מאוחר יותר כבר הגיעה לאזור כבאית.  

התוצאה הסופית של השריפה בשוהם יכלה להיות דומה מאד לזו שבזכרון יעקב השבוע,  אלא שכאן, בזכות המזל, הכל נגמר בנזקי עשן, פיח וריח.   

 בפארק שוהם התוצאות קשות יותר: השריפה שהשתוללה גבתה מחירים מהחורש שבמקום, כאשר עשרות עצים, בהם עצי זית עתיקים, עצי רימון, חרוב ואורן שניטעו לפני כשני עשורים,  ניזוקו ללא תקנה. 

על פי הערכה, השריפה שפרצה סמוך לכביש 444, החלה בגלל סיגריה בוערת שהשליך נוסע ברכב והיא התגלגלה למדרון, ביציאה מהמנהרה שדרכה עוברים התושבים לפארק שוהם. משם, בעזרת הרוח הערה, התפשטה האש במעלה הגבעה וכילתה כשלושה דונם של חורש שניטע על ידי קק"ל החל משנת 1987.   

 בתצלום: הכבאית שהגיעה באחור לשביל ההקיפי

לקריאה באותו נושא:

על חם: צפו בניסיון הצתה של יער באזור

שריפה גדולה פרצה ביער שוהם

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר