גיל ליבנה

ראש מועצת שוהם, גיל ליבנה, מדבר בראיון כמעט על הכל, אך מסרב לומר אם יתמודד בבחירות המוניציפליות בעוד שנתיים לראשות המועצה. שיחה עם ראש המועצה על התחבורה ביישוב, החינוך, הזדקנות היישוב, המחירים במרכולים והתייקרות הנדל"ן 

 

מאת: אילן דואק

כבר 13 שנים שהוא מכהן כראש מועצה ואם יחליט להתמודד גם בשנת 2018, תהיה זו הפעם הרביעית בה גיל ליבנה יציג את מועמדותו. בעבר הלא רחוק, בקדנציה הראשונה שלו, הציע יאיר לפיד לליבנה להשתלב ברשימתו לכנסת. ליבנה דחה את ההצעה בנימוס, אולי כי העריך שסיכוייו להיבחר כחבר כנסת קלושים והעדיף לשמור על ציפור אחת ביד מאשר שתיים על העץ. הוא עצמו מנמק את הדבר בכך שמשרת ראש רשות מקומית מעניינת, מאתגרת  ומספקת הרבה יותר. מכל מקום, תכניותיו העתידיות נותרות עמומות  ואת מי ששואל הוא פוטר ב"אני לא עוסק בבחירות הבאות. נבחרתי לחמש שנים ואני מתייחס לכל יום כאל יום חדש".    

האם לדעתך היה נכון להגביל בזמן כהונה של ראש רשות בישראל?

"המגבלה קיימת מעצם מנגנון הבחירות. אחת לחמש שנים אתה חוזר לציבור והוא שמחליט אם לתת בך אמון מחודש, כן או לא".

לפני מספר חודשים חשפה המשטרה כי בידיה עד מדינה, הטוען כי במשך שנתיים העביר מדי חודש מזומנים בסכום מצטבר בסך 360 אלף שקל, כספי שוחד מקבלן עבודות הפיתוח של המועצה,  למנכ"ל החברה הכלכלית, צבי הוכמן, איש אמונו של ליבנה ומינוי אישי שלו.
האם אין לך אחריות אישית בעניין הזה?

"מעבר לידיעה בעיתונות לא הגיע לידיעתי דבר. פנינו לפרקליטות בשאלות ולא נענינו. ככל שאני מבין, החקירה תלויה ועומדת ואנחנו נמתין למסקנותיה. קשה לי להאמין שדבר כזה קרה. הוכמן נבחר לתפקיד בזכות ניסיון עשיר ומוכח ואני מקווה שהפרסום אינו נכון".

 הציעו לך פעם שוחד או טובת הנאה?

"ממש לא".

 ביטחון  בשוהם

מבטלים את המחסומים

לאחר כשנתיים במהלכן נרשמה ירידה משמעותית בהיקף הפריצות, ניכרת מאז סוף שנת  2015 התגברות משמעותית בפריצות. "ידוע לנו כי מאחוריהן עומדים פורצים מנוסים מהרשות הפלסטינית וממזרח ירושלים", אומר ליבנה. "עיקר הפריצות לדירות נועדו כדי לגנוב את מפתחות רכב ורובן מתרחשות בין 2-5 בבוקר, בדירות קרקע או בקומה הראשונה שאליה ניתן היה לטפס דרך פרגולה. אני לא מבקש מהתושבים להתקין סורגים, אבל לפחות לנעול חלונות ובריחים".

אם זה המצב,  מדוע השיטור הקהילתי התמקד תקופה ארוכה בדוחות תנועה במקום להיאבק במכת הפריצות?   

"נקודת המשטרה בשוהם, שהייתה כפופה לתחנת לוד, הוכפפה לפני כשנה וחצי לתחנת ראש העין. לקח לנו זמן כדי להבין כי המעבר היה כרוך גם בשינוי דגשים. מאז, אכן ביקשנו מהמשטרה להותיר את עבירות החניה לפיקוח העירוני ולהתמקד בעבירות פליליות ותלונות תושבים".

יש סברה שרשת מצלמות הווידאו במעגל סגור שמפעילה המועצה, דלילה בהשוואה לרשויות אחרות. אולי יש לכך קשר?

"ביישוב פרוסות עשרות רבות של מצלמות המרושתות בגנים, בחצרות בתי ספר, בצירים ראשיים ובאזור התעשייה. בקרוב ייצא מכרז להרחבת כמות המצלמות במעגל סגור. המצלמות אמנם תורמות לתחושת הביטחון, אך הן מיועדות בעיקר לצורכי תחקור של אירועים ולא למניעה".

מה לגבי השומרים במחסומים, שלא יוצאים מהבוטקה כדי לעמוד על זהות הנהגים? לאיזו אפקטיביות אפשר לצפות מהם?  

"ללא קשר לאיכות השמירה, כל גנב שרוצה להתגבר על המחסומים, יודע שהוא צריך להחביא את הרכב ביישוב עד חמש בבוקר, וכשמסתיימת המשמרת הוא יכול לצאת ללא כל בעיה. מסיבה זו החלטנו לבטל את מחסומי הביקורת ולהסב את התקציב להפעלה של ניידת נוספת עם שני מאבטחים בעלי עבר  קרבי בצה"ל. בששת החודשים הקרובים נבדוק את היקף הפשיעה מדי חודש, כדי להעריך את יעילות המהלך".

חינוך בשוהם

לא להקל בעניין ההקלות

עד לא מזמן דורגה שוהם ראשונה בין הרשויות המקומיות בשיעור הזכאים לבגרות. בשנה האחרונה דורג היישוב במקום העשירי.

מה קרה?

"ראשית, משרד החינוך שינה השנה את שיטת הדירוג והממוצע נקבע על פי מוסדות חינוך שונים שמצויים גיאוגרפית בשטחה של שוהם ולא רק על פי התיכון", מסביר ליבנה. "יש רשויות מקומיות ספורות שהישגיהן גבוהים משוהם, כמו בית ג'אן המדורגת ראשונה. נסענו לשם כדי להבין מדוע וללמוד מהם, ואמנם הבנו שהשיטה היא לסיים את הבגרויות בכתה י"א כדי שבכיתה י"ב ניתן יהיה לערוך מקצה שיפורים, וכך בעצם קופץ שיעור הזכאות. השיטה הזו משפרת את אחוז הזכאות אבל יש לה מחירים אחרים. שיעור הזכאים לבגרות בכיתות העיוניות בתיכון ממילא עומד על 98-100 אחוז, כך שאין הרבה לאן להשתפר".

איך אתה מסביר את זה ש- 54 אחוז מתלמידי התיכון מאובחנים כסובלים מלקויות למידה?   

"ביישובים ברמה סוציו-אקונומית כמו שוהם, שיעור בעלי ההקלות דומה ואפילו גבוה יותר. אני יכול לומר לבעלי ההקלות שהן לא ילוו אותם בצבא, באוניברסיטה או בעולם העבודה. חלק מההכנה של בית הספר לחיים הבוגרים היא בעיני לא לאפשר הקלות, שמחלישות את ההתמודדות מאוחר יותר".

מדוע מצאתם לנכון לפתוח בשוהם כולל שכל תלמידיו הם תושבי אלעד?

"יש בשוהם שני כוללים, אחד של הרב סתיו ובו לומדים תלמידי שוהם וכאלה שעוברים לגור כאן, וכולל נוסף המתארח בבית כנסת 'נר ברוך' ובו לומדים תלמידים המגיעים מדי יום באוטובוס מאלעד. זוהי פעילות שהוגבלה לשנה אחת שתסתיים בסוף השנה. על פי חוק, רשות מקומית אינה רשאית להקצות נכס לטובת תושבים שאינם מקומיים".

מוניציפלי בשוהם

עדיפות למועצה מקומית

שוהם, תוכננה על בסיס אג'נדה ירוקה, קהילתית וכפרית. אלא שבחלוף השנים, הבניה טיפסה לגובה, היישוב גדל ועמו היקף השירותים, מוסדות החינוך, אזורי תעשיה, מרכזים המסחריים ומקומות העבודה.
היישוב כבר מזמן אינו כפרי - מה הטעם בתואר מועצה מקומית כאשר מדובר בעיר לכל דבר?  

"זהו רצון חברי המועצה, רצוני שלי ומשאלת הלב של התושבים בכלל. הגדרת היישוב כמועצה מקומית היא חלק משימור ותיוג קהילתי. אין ערך במעבר ממעמד מועצה מקומית לעיר והמספרים חסרי משמעות. למשל, מועצת פרדס חנה-כרכור מונה למעלה מ-40 אלף תושבים ולמרות שפרדס חנה נראית יותר אורבנית משוהם, היא משמרת את התיוג כמושבה ותיקה ואינה הופכת לעיר. מצד שני, בית שאן מונה 15 אלף תושבים וקברניטי המקום חשבו שהתואר עיר ,יעצים את המקום".

ערים רבות עוברות תהליכי מיתוג ובידול. חולון עיר הילדים, תל אביב ללא הפסקה, ראשון לציון היא עיר בילוי ופנאי, נתניה - עיר ריביירה, צפת מזוהה עם פסטיבל כלייזמרים והדוגמאות רבות. האם אפשר לומר ששוהם היא עיר השינה?

"מבלי לנקוט בתהליכי מיתוג ופרסום יקרים, שוהם תופסת מעמד מכובד כיישוב של חינוך, משפחות, איכות חיים וסביבה. כל יועצי המיתוג יאשרו שבתהליך מיתוג, צריך להעצים תכונה אחת ולנטרל את האחרות. כאשר ראשון לציון מנסה למתג את עצמה כעיר הבילוי והפנאי, האם זה אומר שאין בה חינוך טוב ותעסוקה? האם אין בנתניה איכויות אחרות מלבד חוף הים? לאורך שנים עלו רעיונות למתג את שוהם כיישוב האופניים, כחלק ממשמעות של עיר ספורט ואוכלוסייה איכותית, אבל ההפסד הכרוך במיתוג גדול מהתועלת".

יש ביישוב תופעה אשר חוזרת על עצמה, של הרס ובניה מחדש של מבני ציבור, כמו  מועדון הספורט, מרכז אמנויות במה, מועדון הגמלאי, הבית הסגול ולפני כמה שנים גם בית התרבות. האם אין חשיבה ארוכת טווח ובכל פעם מגלים שהתכנון היה לקוי?

"משכן אומניות הבמה נבנה לפני שמונה שנים באמצעים הכספיים שהיו לנו אז, 5.5 מיליון שקלים. זהו סכום שאינו בר השוואה למרכזים הנבנים באזור ב-40-50 מיליון שקל, ובדילמה אם לחכות מספר שנים כדי לצבור סכום גדול או לבנות, העדפנו להקים אולם צנוע, שבשמונה השנים האחרונות שירת אותנו היטב. מועדון הספורט נבנה לפני 20 שנה. שיפצנו שם את המלתחות ועכשיו גם את הלובי, חדרי הסטודיו וחדר הכושר. כעקרון, שוהם תמיד בונה באמצעים שיש לה מבלי ליטול הלוואות. יש מעט רשויות שיכולות לבנות מראש מבנים שייתנו מענה קדימה ל-20 שנה".

בינוי ופנאי

לייפות את הנראות, להרחיב את הפנאי

אם לדבר על ספורט ותרבות אופניים וריצה המאפיינת רבים מתושבי היישוב - יש תכניות לשפר לטובת הספורטאים את התשתיות במרכז היישוב וסביבו, וכדומה?

"בהחלט, שביל האופנים שכבר נסלל וסומן מהיציאה הצפונית עד הדרומית, הוא מנוף שייפתח את המדרכה המערבית. בין המדרכה לשביל אופניים ,תוקם רצועת גינון עם איים מוצלים, פנסים חדשים, אביזרי רחוב חדשים ואחידים כמו ספסלי רחוב, מעקות ואשפתונים עם מראה מודרני. זהו פרויקט שיחל בימים הקרובים ויימשך מספר חודשים. העבודות יחלו לא לפני 8:30 בבוקר כדי להקל על הנהגים. במקביל, יוכשר גם שביל אופניים רוחבי, לכל אורך רחוב החבל, שיתחבר  לשביל האופניים המערבי".

צוות האדריכלים המלווה את מועצת שוהם מטעם משרד הפנים, מעריך את מרכז היישוב ככזה המתוכנן באופן לקוי ומעניק עדיפות למכוניות על פני הולכי רגל. כתוצאה מכך כיכר ספרא ושדרות עמק איילון נטושות ובקושי רואים נפש חיה.  

"כשמתבוננים לעבר המרכז המסחרי או לעבר כותר פיס, לא רואים חזית יפה אלא חניוני מכוניות. מקומם של החניונים הוא בתת-הקרקע, ומעליהם צריכים להיבנות מבני תרבות, פנאי ומסחר, משולבים במגורים. החניון הנוכחי של כותר הפיס ייראה בעתיד בסגנון רחבת היכל התרבות והבימה בתל-אביב, כשמעל החניון יש פיאצה מרשימה עם מרחב התכנסות והמתנה לפעילות פנאי ותרבות. צריך ליצור במרכז הישוב אלמנטים שיעצימו ויחזקו  אותו  כדי שיהיה פונקציונלי ותפקודי. השינויים האלה יתרחשו בעשור הקרוב".

אל מול 13 בתי כנסת לתפארת, לכל כל עדה וסגנון, הפועלים בשבתות ומקיימים סביבם חיי קהילה ופנאי עשירים, האלטרנטיבות לציבור החילוני בסופי השבוע מעטות עד לא קיימות. פרט למועדון הספורט ובית הקולנוע הצנוע, שורר ביישוב שיממון. החברה לתרבות חמש, אינה פועלת ביום הפנאי של לקוחותיה הפוטנציאליים, בית הגמלאי נעול וכך גם הספרייה. משכן אמנויות הבמה אינו פעיל ואירועי "שבת תרבות" חדלו מלהתקיים לפני כשנתיים. ירידים, שווקים, מופעי רחוב ופעילות קבוצתית כגון התעמלות בגנים בפארקים, טיולים ומחנאות ביער שוהם – כל אלא כמעט ואינם קיימים. בהיעדר אלטרנטיבות, מתארגנות פה ושם יוזמות פרטיות של תושבים לפעילות כדורגל וכדורסל, רכיבת אופניים ואפילו ערבי ראיונות בבתים פרטיים. בתי קפה ומסעדות - אין.
"בשונה מרשויות מקומיות רבות, חוקי העזר של המועצה מאפשרים לבתי עינוגים ומזון להיות פתוחים בשבת, כולל קפה קפה, ארומה רולדין ופארק קפה. הבריכה העירונית פתוחה, ובקרוב נחזיר את 'שבת תרבות' שלא התקיימה בגלל השיפוץ".

gil2

נדל"ן בשוהם

מי יסייע לצעירים?

על פי תב"ע חדשה שאושרה בימים אלא, בבתים צמודי קרקע יתאפשר להסב עליות גג לחדרי מגורים ששטחם עד  35 מ"ר ובמגרשים ששטחם 350 מ"ר לפחות, יתאפשר לבנות בריכת שחייה. עבור האופציות הללו, בעלי הנכסים ישלמו מעתה למועצה במעמד מכירת הבית, היטל השבחה בשיעור של עשרות אלפי שקלים. לא בטוח שאת הסכום הזה ניתן יהיה להעמיס על הקונה ובהחלט יתכן שהיא תבוא, לפחות בחלקה, על חשבון המוכר.

כבר היום יש עסקאות שבוטלו ברגע האחרון, משום שמוכרים נסוגו כשהתברר להם שיצטרכו לשאת בהיטל ההשבחה. האם לא הוגן יותר לדרוש היטלים על בריכה שחיה, רק במעמד הבקשה להיתר בניה?   

"לא המועצה קבעה מתי לחייב על היטל ההשבחה. היקף הבקשות מגיע למחצית מהבניה החדשה ברחוב צורן וניתנו היתרים רבים לבריכות בשכונות הוותיקות. למעשה, כבר היום יש בשוהם כמה מאות בריכות שחיה. התב"ע החדשה מקנה זכויות וכמעט כל מי שקונה בית קרקע משקיע בו שיפוץ שלם או מבצע שינויים. היום, לבנות בריכה זה לא לעשירים בלבד וכך גם עליית גג".

זה יגרום לעליית מחירים?

"סדר הגודל של היטל השבחה לבריכה ולעליית גג יחד, נע סביב 50-60 אלף שקל. סביר להניח כי שמי שיקנה את הנכס, יהיה מוכן לשלם עבור האופציה הזאת. "

האם מחירי הנדל"ן בשוהם הגיעו לשיאם?

"אני משוכנע שערכם עוד יעלה ומה שתומך בהערכה הזו הם סכומי הכסף שבהם רוכשים דירות ביישוב בבנייה רוויה. דירות 5 חדרים ודירות גן ב'לווינשטיין' בכרמים, מוצעות ב- 2.8 מיליון שקל ודופלקסים מוצעים ב-3 מיליון שקל. בהתאם למחירים האלה, אפשר להבין שדו-משפחתיים צפויים להתייקר מעבר ל-4 מיליון שקל".

בשכונה הדרומית בדרום היישוב ייבנו תוך מספר שנים  700-800 יח"ד במחיר למשתכן. נראה שהמחירים המסובסדים דווקא יגררו הוזלה של ערכי הנדל"ן.

"אם  כל אחד היה יכול לקנות שם במחיר למשתכן, באמת הייתה מתרחשת ירידת מחירים. אבל הפרויקט הזה מיועד רק לזוגות צעירים וזכאים שממילא לא קנו כאן דירות עד כה. למשפרי דיור אין שום אלטרנטיבה מוזלת והם יכולים לקנות בית בשוהם, רק בשוק היד השנייה או דירות לא מסובסדות מקבלן".

שוהם מזדקנת במהירות ומספר הילדים מצטמצם. תוך עשור שכבת כתות א' הצטמצמה בכמחצית - איך יוכלו הצעירים לרכוש כאן דירות על מנת שאוכלוסיית הילדים  תגדל?

"שכונה כ"א היא האחרונה שיכולה להצעיר את הישוב. קודם לכן ניסינו לדאוג לצעירי היישוב כשחייבנו את הקבלנים לבנות 20% מהנכסים בשכונת כרמים כדירות קטנות בנות 3 חדרים, אבל בגלל מחירי הקרקע הדבר לא התאפשר. כשקבלן כמו לווינשטיין משלם במכרז קרקעות מחיר גבוה, הוא נאלץ למכור אפילו דירות כאלה ב-1.8 מיליון שקל, וזה לצערי לא סכום שמצוי בהישג ידם של צעירים".

מה תוכלו אתם לעשות בנדון, לצעירים בכלל ולצעירים בני המקום בפרט?

"תכנית מחיר למשתכן מקצה 25% מהדירות לזכאים תושבי המקום. כבר הודענו שאין לנו כוונה להגדיל את צפיפות הדירות בהתאם לתקנת שבס, אבל אם היינו מאמצים אותה יכולנו לקבל גם 50% מהדירות להגרלה בין בני המקום. אנחנו נערוך רישום של הזכאים על מנת לבדוק מה הביקוש".

מי הם אלה שיזכו לפריבילגיות השמורות לבני המקום?  

"רווקים בני 35 ומעלה או זוגות נשואים, שאחד מבני הזוג גר כאן ברצף במשך 6 שנים. אם למשל נראה שמדובר ב-500-600 זכאים ונקבל 200 יחידות ממשרד השיכון, התושב  יידע להעריך את סיכוייו ולכלכל את צעדיו".

 מה זה משנה לשכונות המזדקנות, אם אי שם, בקצה מרוחק של שוהם, יתאכלסו  זוגות צעירים עם ילדים?

"בשיטת מחיר למשתכן, בחמש השנים הראשונות, הדיירים אינם רשאים למכור את הדירה. אבל לאחר מכן תתחיל הגירה פנימית, כפי שקורה בשכונת כרמים וסחלבים, שרוב תושביהן הם משפרי דיור משוהם".

מתי תתאכלס השכונה?  

"השיווק לקבלנים מתוכנן לסוף השנה הבאה, הבניה תחל ב-2019 והאכלוס ב-2021".

מתוכנן להיבנות בשכונה פרויקט מגורים מיוחד. למה הכוונה?

"במרכז שכונה כ"א החדשה מתוכננות 200 יח"ד מעל קומת קרקע שבה ייבנה מרכז מסחרי  בשטח של 5,000 מ"ר. סביר להניח שזה יהיה דיור מוגן לקשישים. בתוכנית השכונה קשרנו את המסחר עם המבנה, כדי להבטיח שהוא ייבנה בשלמותו. נפגשתי לאחרונה עם חברת עזריאלי המתמחה במתחמי מסחר ומגורים למבוגרים, כדי לעניין אותה והם ילמדו את הפרויקט", אומר ליבנה. "לפי התכניות יוקמו יחידות דיור 3 חדרים בשטח 60 מ"ר. לרוב האוכלוסייה המבוגרת בשהם כבר יש הורים קשישים וצריך לדאוג להם. עקב מחסור בדירות 3 חדרים הם נאלצים לרכוש דירות 4 חדרים בעלות של מיליוני שקלים ללא שום צורך והם אפילו לא נהנים מפעילות תומכת. פרויקטים כאלה זוכים לביקוש ומנוהלים ברמה גבוהה עם בריכה וחדרי כושר".

הבסיס הצבאי בבית נבאללה מצוי כיום בתנופת בניה רצינית.  איך המועצה נערכת  לכך?

"יש תב"ע להרחבה משמעותית של הבסיס ומרכז ציוד ואספקה שיעבור מצריפין לכאן. במונחים של מבנים ותנועת משאיות, יהיו לכך השלכות משמעותיות על שוהם. לכן דרשנו שהתב"ע תידון בוועדה אזרחית. גם משרד התחבורה מתנגד להסדרים התנועתיים, בגלל עומסי תחבורה צפויים. הבסיס הזה יהיה כמו אזור תעשיה גדול שממנו תצא אספקת אפסניה, חימוש ומכליות דלקים לרחבי הארץ. הוא יהיה מופרט ויתופעל על ידי חברות אזרחיות. מעצם היותנו הכי מושפעים מאזור התעשייה הזה, אנחנו מצפים להיות שותפים בהכנסות הארנונה מהמתחם שישתרע על מאות אלפי מ"ר בנוי".

במטרה לעודד תחרות, פנית לממונה על ההגבלים העסקיים בדרישה למנוע מיינות ביתן  להחזיק בסניף  מגה בעיר, בנוסף לזה שבאיירפורט סיטי. מדוע אינך נוהג כך בהקשר לרשת שופרסל המפעילה שניים משלושת המרכולים בשוהם, תוך שהיא מונעת תחרות?

"בשעתו פנינו להנהלת שופרסל והצלחנו לשכנע אותה לשנות מיתוג של אחד הסניפים לרשת "יש" המוזלת. השינוי החזיק זמן קצר והם החזירו לשופרסל שלי. בעקבות השיחה ביננו ,אעלה את הנושא בפני הממונה על ההגבלים העסקיים. תחרות רק תועיל ליישוב".

על רקע טענות הסוחרים שהרווחיות ביישוב נמוכה, אתה לא חושש פתיחת הקניון החדש תגרום למשבר בקרב בתי העסק הקיימים?

"התחרות תשפיע על מחירי השכירות במרכז המסחרי  "אשטרום", שהוא אמנם מהיפים בארץ ללא שום הצדקה.  בעוד כחודשיים, תוספת שטחי המסחר בקניון 'שוהם מרקט' ובמרכז המסחרי שייפתח באזור התעשייה, בהכרח ישפיעו ויוזילו את דמי השכירות והתחרות תוזיל את רמת המחירים.

"כל התושבים מחזיקים בכלי רכב ואין להם בעיה לערוך קניות מחוץ ליישוב. בגלל יוקר המחירים התפתחה תחרות בין החנויות המקומיות לאלה שמחוץ לשוהם. רוב הציבור נוהג לרכז קניות במרכזים מרוחקים ואני מעריך שהמצב הזה ישתנה".

תחבורה ציבורית 

בימים בהם עבודות הרכבת נוסכות תקווה בקרב תושבי הציר שוהם-מודיעין, להקלת הפקקים ופתיחת אפשרויות הגעה נוספות ושפויות לתל אביב, הוברר כי דווקא שוהם, אלעד ובית דגן הן שלושת הרשויות המקומיות היחידות בגוש דן שאינן מתוכננות ליהנות ממסילת רכבת קלה לתל אביב.

האם זה הגיוני על רקע אלפי התושבים הזקוקים מאוד לשירות כזה?

"מאז ומתמיד נסינו לשמור על גודל היישוב עד 25 אלף תושבים ויש לכך גם חסרונות. המדיניות הלאומית היא להכשיר תחנות רכבת ביישובים המונים לפחות 50 אלף איש. מסוף התחבורה של הרכבת הקלה, הקו הסגול, יגיע מתל-אביב ועד צומת הטייסים בכניסה ליהוד, ואילו רכבת ישראל תכשיר בצומת אל-על את תחנת "תעופה", שדרכה יעבור קו מצפון הארץ לדרומה. בנוסף , תוכשר מסילה מתחנת תעופה ועד טרמינל 3 בנתב"ג, ומשם הישר לתל-אביב. משרד התחבורה צופה כי נוסעי שוהם יגיעו לתל אביב בשאטלים עד צומת הטייסים או לתחנת תעופה".

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר