רעידת אדמה קטלנית התרחשה באזור בפעם האחרונה לפני 88 שנה

 

 

 רישום של רעידות אדמה באזור שוהם קיים לאורך יותר מ-1300 שנים בזכות תיעוד היסטורי של התיישבות קדומה באזור, העיר הקדומה רמלה הרחוקה משוהם 10.5 ק"מ. רמלה העתיקה שוכנת באזור המסגד הלבן וכלולה באותו אזור גיאולוגי הכולל  גם את מושבי חבל מודיעין, שוהם וגבעות נמוכות של השפלה, ונקרא בשפת הגיאולוגים, "העתק רמלה".

במשך השנים תועדו באזור רעשי אדמה קטלניים, הראשון שבהם נרשם כ-40 שנה לאחר הקמת היישוב הקדום, בשנת 749. סדרה של רעידות אדמה קטלניות נרשמו באזור בראשית האלף הראשונה  לספירה שנה אחרי שנה, בשנים 1033-1034, ולאחר מכן בשנת 1068.

אחרי הפוגה בת 500 שנה התרחש באזור ב-1546 רעש אדמה קשה , ולאחר הפוגה נוספת בת 400 שנה, בשנת 1927 התרחשה כאן רעידת אדמה קטלנית. זו היתה למעשה רעידת אדמה הראשונה באזור שתועדה על ידי גיאולוגים. עוצמתה הגיעה ל- 6.25 בסולם ריכטר והיא היא התרחשה לא רק ברמלה, אלא בכל רחבי ארץ ישראל ונזקיה מנו 500 הרוגים וכ-700 פצועים. 

האזור של שוהם, חבל מודיעין, רמלה ויישובי השפלה, נחשב רגיש מבחינה טקטונית. עם זאת, בשונה ממרבית היישובים בארץ, בהם עיקר המבנים הוקמו לפני שנות ה-70 והם צפויים להינזק ברעש אדמה בינוני או חזק, הרי שהבתים בשוהם חדשים יחסית ונבנו לפי תקנים מחמירים המיועדים לעמוד לרעשי קרקע. בהתאם לכך, רמת המוכנות של הבתים ביישוב היא מהגבוהות בארץ והיישוב ערוך  לתרחישים מסוכנים.

מנגד, בכל מושבי  חבל מודיעין חלק ניכר מהבתים הם ישנים מאד ואינם עומדים בסטנדרטים מינימלים.  

תגובות  

2. שלומי 11-05-2015 21:34
הידיעה שיש על מי לסמוך, היא אבן יסוד בבניית חוסן חברתי (resilience). טוב שיש בשהם יחידות של מתנדבים, וטוב עושה המועצה שתומכת בהם ישירות ובעקיפין.
ציטוט
1. איתן 04-05-2015 14:17
לשוהם יתרון נוסף, בשוהם קיימת יחידת חילוץ אזרחית שמבוססת על מתנדבי יחידת הג'יפים שהוסמכה ע"י פיקוד העורף כגוף חילות לשוהם והסביבה. ליחידה ציוד חילוץ לחירום שנקנה ע"י מועצת שוהם ולא מזמן הוקפצה היחידה לתרגול בו הוטמנו 13 בובות תרגול מתחת לקורות בטון של 2-3 טון וחברי היחידה חילצו את הבובות עפ"י ההכשרה שקיבלו ובאמצעות הציוד שנרכש בתוך פחות מ 30 דקות.
רצוי לציין שעקב היותנו ישוב קטן יחסית ובנוי עפ"י התקנים שאמורים למנוע קריסת מבנים ברעידת אדמה, במקרה של רעידה כזו שתתרחש באזורנו הסיכוי שפיקוד העורף יגיע לחלץ נפגעים בשוהם קלוש, לפיכך קיומה של יחידה בתוך שוהם תתן מענה בזמן הקריטי של 48 השעות הראשונות.
כך שיש על מי לסמוך.
ציטוט

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר