בעוד המתנדבות בסיירת הגנים עומדות מעל לכל חשד, הגברים  נדרשים להציג אישור משטרתי על היעדר עבירות מין , כתנאי להתנדבות בקרב הנוער. המתנדבים מסרבים וטוענים: "הדרישה נסמכת על חוסר הבנה. גם נשים מעורבות בעבירות  מין, מוסר וגניבות". המועצה: מעתה נדרוש אישורים גם מהן

התקוממות בקרב הגברים המתנדבים בסיירת גנים הפועלת מטעם יחידת הנוער בחברה העירונית חמש, על דרישה חדשה, להציג  אישור משטרתי על היעדר רישום  עבירות מין מהמשטרה, כתנאי להמשך התנדבות בסיירת. 

מנגד, הנשים המתנדבות פטורות מהצגה של אישור כזה, למרות שעבריינות מין, מוסר ופלילים בכלל, מתקיימות גם בקרב נשים.  

חלק מהגברים המתנדבים סבורים כי האפליה לרעת הגברים מטילה עליהם סטיגמה והיא נובעת מחוסר הבנה בתחום. אחד מהם אף מסביר כי היא מעליבה ומקוממת והוא אינו מתכוון להיענות לה, אף אם ייאלץ לחדול מפעילות ארוכת שנים.   

סיירת הגנים מונה כשלושים מתנדבים, גברים ונשים היוצאים בלילות לשוטט במוקדי הריכוז של בני נוער, כדי למנוע שתיית  אלכוהול במרחב הציבורי, עישון סמים, התנהגות אלימה ומעשי וונדליזם. עיקר פעילותה הוא בחודשי הקיץ ובחופש הגדול, אז גודשים מאות בני נוער משועממים את הגנים והם נקלעים לעיתים למצבים מסוכנים. המתנדבים מגלים גישה  אוהדת, מחלקים לצעירים ספלי תה ונוהגים בהם בכבוד. במצבי מצוקה כמו שכרות מחזירים את בני הנוער לבית הוריהם.

המתנדב המתכוון לפרוש מהפעילות מסביר, "הדרישה להביא אישור על היעדר עבירות מין היא חשובה ומוצדקת, אבל כשהיא מופנית רק כלפי גברים, זו דרישה שערורייתית  שמקורה בסטיגמות.

 התופעה של נשים המטרידות גברים רווחת ונפוצה, ונאמדת ביחס של אחד לשבע הטרדות כלפי נשים. היא באה לידי ביטוי בעיקר באופן מילולי ובשיטות מניפולטיביות, ואינה עולה על סדר היום הציבורי.  בגלל הבושה רק  מיעוט גברים מעזים להתלונן על כך.

 רק בשנה שעברה התפרסם מקרה שהתרחש באחד מיישובי הדרום, בו אישה פיתתה עשרות בני נוער לקיים איתה יחסים. זאת ועוד לא דיברנו על העיסוק בזנות הנוגע לאלפי נשים, שגם מפניהן חשוב להרחיק בני נוער.

 היה נכון לבדוק רישום פלילי ולא רק עבירות מין, לכל אחד מהמתנדבים והמתנדבות. כבר היו לא מעט מקרים שבהם כייסו בני נוער וגנבו מהם טלפונים סלולריים".    

מחמש נמסר בתגובה: "בהתאם לדרישות החוק למניעת העסקה של עברייני מין ובהתאם לחוזר מנכ"ל משרד החינוך, נדרש אישור משטרתי על העדר עבירות מין להעסקת בגיר בכל גוף שנותן שירותי חונכות או הדרכה לקטינים. 

בעקבות פניית העברנו את הנושא לבדיקת היועץ המשפטי והתברר לנו כי לאחרונה הוכנס תיקון לחוק ולפיו גם נשים נדרשות בהמצאת אישור שכזה. אנו נפעל לקבלת אישורים שכאלה מכל המתנדבים והעובדים עם בני הנוער בשוהם" 

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר