כולנו רוצים להיראות טוב יותר, ובמרבית המקרים גם צעירים יותר   זה נכון שיופי פנימי ומה שיש בקנקן הם חשובים, אבל המספר ההולך וגדל של טיפולים אסתטיים וניתוחים פלסטיים המתבצעים מדי שנה בישראל, מלמדים על כך שהמראה החיצוני חשוב לא פחות  מהן הפרוצדורות הפופולאריות לפנים שלנו, בידי מי כדאי שנפקיד אותן ומה מחפשות נשות שוהם ויישובי הסביבה?  יופי של כתבה 

 

מאת: לימור בר נתן 

השמש, הזמן ונזקי הסביבה, ובינינו - החיים עצמם, לא עושים ממש טוב לפנים שלנו. עם השנים מושפע העור שלנו מגורמים חיצוניים, ביניהם קרינת השמש, הזיהום באוויר ועישון, ומגורמים פנימיים כמו הזדקנות, שינויים במשקל וגנטיקה. הביטוי לשילוב של גורמים אלו הוא קמטים, קמטוטים, צניחה ואובדן נפח, פיגמנטציה ועוד או אם תרצו Houston, we have a problem! 

החדשות הטובות הן שיש מה לעשות. מגוון של טיפולים אסתטיים שרק הולכים ומשתכללים, כשלצידם בשורת הבוטוקס וחומרי ההזרקות עד בואכה ניתוחים פלסטיים, שגם הם הולכים והופכים נפוצים יותר ויותר. בסקר שביצעה חברת המחקר שילוב Millward Brown עבור האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית לרגל הכנס הבינלאומי של האיגוד בחודש מרץ האחרון, נמצא כי כמעט 40% מהציבור השיבו כי היו בוחרים לבצע ניתוח פלסטי לטובת תיקון חלק בגופם. ניתוח בטן נמצא כניתוח המועדף על הישראלים, ואפילו בשיעור גבוה יותר בקרב נשים ובקרב גילאי 30-49. מהסקר עולה כי נשים היו בוחרות לעשות ניתוח פלסטי פי 2 מגברים (52% לעומת 24% בהתאמה). עוד נמצא כי ניתוחי מתיחת פנים ועפעפיים נבחרו כמועדפים על נשים בקרב גילאי 50+. 

הנתונים, אגב, נמצאים בהלימה עם מגמות בעולם: האגודה האמריקאית לכירורגיה דרמטולוגית (ASDS) הראתה עלייה חדה בביצוע טיפולים אסתטיים בין השנים 2012 ו- 2013. בשנת 2012 בוצעו 1.68 מיליון טיפולי פנים באמצעות מכשור בארה"ב, וב-2013 כבר בוצעו 2.25 מיליון טיפולים.

להתמודד עם קשיים
בדרך אל החלום  

אבל רגע לפני הטיפולים או אפילו הניתוח, קריטי להבין מהם צרכי המטופלת, מהי הפרוצדורה המתאימה עבורה ובידי מי מומלץ שתפקיד את פניה.  

"אחת מהאג'נדות שלי היא להקשיב קשב רב ולהבין לעומק מה מפריע לכל מטופלת שמגיעה אלי ובמה היא רוצה לטפל", אומרת ד"ר דנה אגוזי, מנהלת מחלקת פלסטיקה בבית החולים קפלן, המספקת שירותי ייעוץ במרפאות פרטיות, ביניהן We clinic בשוהם. "חשוב מאד לתאם ציפיות ולהבין מתוך אילו רגשות, שאיפות רצונות או מצוקות המטופלת הגיעה לייעוץ. חשוב להבין מה כל אישה רואה בעיניים שלה, מכיוון שאולי מה שאני רואה ומה שהיא רואה הם דברים שונים. תאום ציפיות וההבנה המדויקת של מה בדיוק מפריע הוא המתכון להצלחה, כיוון שרק אם תבין מה האדם שמולך רוצה- תוכל להגשים את הרצונות שלו". 

עוד אומרת ד"ר אגוזי כי "הטיפול מתייחס לאדם כאל שלם ולא מתמקד רק בנקודה הספציפית שהוא רוצה לתקן. חשוב לבחון האם האדם בשל נפשית, האם מגיע מנקודה של חוזק או חולשה. נשים שמפגינות חולשה או שבירות נפשית לא מתאימות לפרוצדורה אסתטית מורכבת, כיוון שצריך להתמודד עם קשים בדרך אל החלום וצריך כוחות לשם כך. יש לתת את הדעת גם על דימוי הגוף שמשתפר, אומנם לטובה, אך גם כך הדבר כרוך בהתמודדות, וכמובן אם יש סיבוכים -צריך כוחות נפשיים להתמודד. זו הסיבה שלא מטפלים על פי רוב באנשים צעירים מאד או לא בשלים מבחינה נפשית". 

-למה בעיקר מגיעים אליך? מה הבקשות השכיחות שאת שומעת? 

"מגיעים אנשים שרוצים להראות יותר טוב, שיש משהו שמאד מפריע להם בעצמם, וחושבים שהם יכולים לשפר זאת. הדבר מאד אופייני לנשים צעירות בגילאי העשרים, שמגדירות את עצמן ואת דימוי הגוף שלהן, אופייני לנשים אחרי הריונות באזור גיל ארבעים, שמרגישות שזה הזמן לטפל בעצמן אחרי שהילדים גדלו, ויש אחר כך פיק של נשים בגילאי 50-60- שהפנים מתחילות להזדקן וסימני הגיל נראים, והן רוצות להדוף אותם על ידי הזרקות או ניתוחים".

-אפשר לדבר על טרנד מוביל היום בתחום האסתטיקה? 

"הטרנד הוא להתייחס לנפחים; אם בעבר היו עושים נניח מתיחת בטן, היה מדובר רק במתיחה. היום משלבים בפרוצדורה גם את עיצוב הגוף ושאיבת שומן גם מהגב, מהירכיים והבטן, דבר שמביא לתוצאות שנראות טוב יותר. בפנים נהגו לבצע רק מתיחות וטיפולים סביב העיניים והעפעפיים, וכיום הטרנד הוא לשמר כמה שיותר שומן סביב עפעפיים ולשאוב שומן מגוף ולהזריק אותו לפנים שמאבדות נפח. פנים שיש בהן שומן נראות צעירות יותר, כיוון שבנוסף להזדקנות העור, הפנים מאבדות נפח, ותוספת השומן לצד מתיחת הפנים מקנה מראה צעיר יותר".  

נעים להכיר:
הזרקות ובוטוקס

כשאנו מדברים על טיפולים אסתטיים לפנים, אנו מדברים בעיקר על הפופולאריים שבהם: בוטוקס והזרקת חומרי מילוי. 

הזרקות לפנים מתבצעות לצורך טשטוש קמטים, החלקת קמטים או מילוי שלהם, והופכות פופולאריות יותר ויותר.

"בעבר התבצע שימוש בחומרים שאינם נספגים, ובעיקר בסיליקון, אולם כיום פלסטיקאים רבים מתנגדים להם נחרצות כיוון שבשימוש בסיליקון ישנם סיבוכים", מסבירה ד"ר אגוזי. "ההמלצה היא להשתמש בחומרים נספגים שמחזיקים מעמד עד שנה, ולאחר מכן לעשות עוד טיפולים מתחזקים של הזרקות כל 8-12 חודשים. 

משתמשים בעיקר בחומצה היאלורונית, שיתרונה הגדול בכך שהיא מחזירה נפח, ובמידה ויש סיבוכים, ומדובר בסיבוכים נדירים- הם נעלמים יחד עם החומר. מדובר בהזרקה שגרתית שקל לבצע, שאין לה תופעות לוואי כמעט, ושלא דורשת חופש מיוחד או שינוי שגרת החיים. 

ניתן לבצע הזרקה של חומצה היאלורונית למילוי קמטים, לעיצוב הפנים ולמתן נפח משמעותי, למשל בלחיים, ואפשר להשיג כך גם הצערה של סביבת העיניים. יתרון נוסף הוא שאפשר 'לשחק' עם החומרים שמגיעים בחלקיקים בגדלים שונים לפתרון כוללני לפנים. עוד חשוב לציין כי ההזרקות לא מתאימות לכולן, אלא לנשים שרק התחילו תהליך התבגרות והזדקנות, ושאין להם נפילה משמעותית של העור". 

-וזה כואב? 

"במידה מועטה. החומרים מכילים לידוקאין שמאלחש את המקום".

-גם גברים מגיעים להזרקות? 

"יש כיום יותר גברים, אבל עדיין הרוב המוחלט הוא של נשים". 

-כולם מדברים על בוטוקס. תוכלי לעשות לנו סדר בדברים? 

"הבוטוקס (בוטולינום טוקסין בשפה המקצועית) הוא רעלן, שלמעשה 'מתיישב' במרווח שבין העצב לשריר ולא נותן לסיגנל לעבור ביניהם, דבר שגורם לשיתוק של השריר. הוא פעיל למשך שלושה חודשים ואז ניתק ויוצא מהגוף, השריר מתאושש וחוזר לעבוד שוב.  

מדובר בחומר שאנו מזריקים לקמטים דינמיים, כלומר קמטים שנגרמים מתנועה של שריר, וכאשר משתקים אותם הקמטים מטשטשים או נעלמים, במידה ומקפידים על טיפולי בוטוקס המשכיים. האזורים של הקמטים הדינמיים הם מצח, צידי העיניים ובין הגבות (מה שנקרא "קמטי הזעף"). אחת לשלושה עד חמישה חודשים צריך לחזור על ההזרקה כדי לשמר את התוצאות. עם הזמן וככל שהשריר נחלש, אפשר לעשות טיפולי בוטוקס ברווחים שהולכים וגדלים".

-יש סכנות?

"כמעט ואין סכנות במינונים נמוכים של החומר. במידה ומזריקים במקום הלא נכון, תתכן חולשה של שריר העפעף וצניחה שלו, אבל מדובר בתופעה נדירה אם הולכים לרופא מומחה שיודע מה הוא עושה". 

לידיעת הקוראת
רנה זלווגר 

ניתוח מתיחת פנים מטרתו להצעיר את מראה הפנים ולתקן מראה מקומט או רפוי. במהלך הניתוח נמתח העור הרפוי, מוסרים עודפי עור ורקמות שנפלו מוחזרות למקומן הטבעי.

"מדובר בניתוח שאורך כמה שעות, ומצריך אחריו חופשה ומנוחה של כשבועיים וחצי עד שלושה", מסבירה ד"ר אגוזי. "לאחר תקופה זו חוזרים לשגרה, אולם עד קבלת התוצאה הסופית עוברים מספר חודשים. "התהליך הוא ארוך ומורכב יותר יחסית להזרקות. הניתוח מתבצע בשני מישורים: במישור השטחי שהוא העור בו פורסים מחדש את העור, ובמישור עמוק, שהכוונה היא לרקמות חיבור, עליהן משעינים את המתח. על ידי מתיחה של הרקמות העמוקות ניתן להחזיר את קו הלסת למראה הצעיר ואת הזוית הנכונה לצוואר. תוצאות הניתוח נשמרות למעשה למשך שנים רבות ואפילו לכל החיים". 

-ראינו לאחרונה את השחקנית רנה זלווגר, שביצעה ניתוח מתיחת פנים ששינה לגמרי את המראה שלה, ולאו דווקא לטובה. מה אפשר לעשות כדי לא להפוך לרנה זלווגר? 

"לרוב ההתערבות היא לא משמעותית כמו במקרה של זלווגר, למרות שהויכוח אם זה יפה או לא הוא עניין של טעם. אנשים לא משתנים בצורה דרמטית כל כך, כיוון שרוב הפלסטיקאים בארץ הם לא אגרסיביים עד כדי כך מבחינת התערבות. להערכתי, במקרה של רנה לא רק מתחו את הפנים, אלא היתה התערבות גם במבנה הגרמי, דבר שבדרך כלל לא עושים. בעיני רוחי הניתוח לא אמור להחזיר אותך לגיל עשרים, אבל כן לשפר את המראה תוך שמירה על המראה הטבעי כמה שיותר, אפילו על חשבון כמה קמטים שיחזרו. לשמור על מראה טבעי שלא נראה מנותח או משנה את מראה פנים הוא אחד הקריטריונים שאני עובדת על פיהם. הרעיון הוא שאנשים לא ישתנו, אלא פשוט יראו טוב יותר". 

-למי בעצם מותר לבצע ניתוחים והזרקות? 

"במקרה של ניתוחים פלסטיים הדבר הראשון שחייבים לשאול ולברר הוא האם הרופא חבר באיגוד לכירורגיה פלסטית. למי שאינו פלסטיקאי אסור לבצע ניתוחים פלסטיים. לעומת זאת, שוק ההזרקות הוא פרוץ מאד ומבחינה חוקית גרידא מותר לכולם לבצע הזרקות, כולל לרופאים שלא עשו שום התמחות בתחום. כמובן שהמטופל צריך לשקול האם הוא מאמין שלרופא מדיסציפלינה אחרת יש את אותו ידע וגישה שיש לפלסטיקאים. אני מעודדת להיות מטופל גם בהזרקות וגם בניתוחים רק אצל פלסטיקאים שחברים באיגוד וסיימו התמחות בפלסטיקה". 

-מה לגבי חקיקה בנושא? 

"יש ניסיון לחוקק, ולאחרונה יצא איסור שקובע שלרופאי שיניים אסור להזריק בוטוקס, אולם אף אחד לא אוכף זאת באמת. עם כל הבעיות שנמצאות על סדר היום במדינה שלנו, הנושא הזה הוא לא בראש הרשימה, ויש נושאים בוערים יותר". 

מה נשים רוצות 

ד"ר אושרת קסטל עוסקת ברפואה אסתטית ודרמטולוגית קוסמטית בשוהם כבר 13 שנה. בין הטיפולים שהיא מציעה בקליניקה שלה מילוי קמטים, פיסול פנים ומילוי נפחים, מילוי שקעים מתחת לעיניים, בוטוקס, מזותרפיה ופילינג. 

-מתוך הכרות עם נשות שהם והסביבה, יש לך תשובה לשאלה מה נשים רוצות בעיקר?

ד"ר קסטל: "להיראות יותר טוב, לא תמיד יותר צעיר. רוב הנשים רוצות להיראות טוב לגילן. מגיעות אלי נשים בגילאי 30 ועד גיל 70. גם גברים מגיעים, אבל הרבה פחות".  

-ואילו טיפולים הם פופולאריים ביותר?

"הבוטוקס והחומצה ההיאלורנית בעיקר. הבוטוקס הוא כלי של אסתטיקה בעיני כיוון שהוא משנה את הפרופורציות של הפנים, וגורם לאישה להראות צעירה יותר. מדובר בטיפול שהוא גם לא יקר יחסית והתוצאות שלו מצוינות. מילוי קמטים עם חומצה היאלורנית שהיא חומר טבעי, עוזר למניעת להזדקנות, כי העור שלנו בעצם בנוי מחומצה היאלורונית וקולוגן. עם הגיל כמות החומצה יורדת, והטיפולים מאפשרים להשיב לעור את המראה שלו". 

ד"ר קסטל ממליצה גם על טיפול חדש באמצעות חוטים, שמסייע למתיחה של העור. למי שלא שמע עדיין על חוטי הפלא, מדובר באחד הלהיטים החמים בשוק למתיחת פנים ללא ניתוח. לפי חומרים מקצועיים, מדובר בהזרקת חוטים דקים לאזור המתיחה- קו לסת, צוואר, לחיים, אזור הפה, הגבות והעפעפיים, והכל במטרה לחדש את מראה הפנים. היתרון הגדול, כך טוענים, הוא בכך שניתן לטפל במספר אזורים בפנים במקביל ולמתוח את העור בכיוונים שונים, דבר היוצר מראה טבעי, צעיר וזוהר לעור הפנים. "מדובר בחוטים נספגים העשויים מחומר שנקרא פולידיאקסנון, אשר משתמשים בו כבר שלושים שנה בחדרי ניתוח בבתי חולים", מוסיפה ד"ר קסטל. "הטיפול בחוטים מאפשר להשיג תוצאה כמו אחרי ניתוח פלסטי, כשהתוצאות מחזיקות מעמד בין שנה לשנתיים, ולאחר מכן נדרשות הזרקות חוזרות". 

בימים אלו הושקה ונפתחה בשוהם We clinic- מרפאה לכירורגיה פלסטית ואסתטית. היזמת והרוח החיה מאחורי המרפאה היא שגית איש, שכבר עוסקת בתחום קרוב ל-11 שנה. "ניהלתי את "כללית אסתטיקה במשך 6 שנים, ועבדתי גם בסקטור הפרטי בתחום", מספרת איש. "מתוך הכרות מקצועית ועמוקה עם התחום, החלטתי לפתוח מרפאת בוטיק מובילה ולהביא אליה את הרופאים המובילים בתחום. המרפאה היא מרפאת בוטיק  ולא בית חרושת לניתוחים". 

-מה הייחוד של המרפאה החדשה?

"אני מלווה את המטופל כבר מהשיחה הראשונה, תוך זיהוי הצרכים, התאמת הטיפול והפנייה לרופא המתאים. הליווי הוא לאורך כל הדרך, משלב הצעת המחיר, קביעת חדר הניתוח, הניתוח עצמו, ואפילו כשהוא מתעורר מהניתוח, וכמובן- הביקורת שלאחר מכן. זה לא טריוויאלי שהליווי נעשה בצורה שכזו. מכיוון שניתוחים וטיפולים אסתטיים הם תחום רגיש ודיסקרטי, הערך המוסף והשירות הנכון והמסור הם קריטיים. כמובן שהרופאים המקצועיים ביותר הם must, ואני לא מתפשרת גם על החומרים, שכולם הטובים ביותר בשוק, ומאושרים על ידי ה- FDA". 

תעשי רק מה שאת אוהבת

כמו רבים מהדיונים העוסקים בנשיות של העת החדשה, גם בכל הנוגע לטיפולים אסתטיים, מעניין לבדוק את הזווית הנשית המעצימה בעניין. 

"יש פמיניסטיות שטוענות שנשים עוברות טיפולים אסתטיים כדי למצוא חן בעיני הגברים, אבל אני מאמינה שלהיות פמיניסטית זה לעשות את מה שאת רוצה ומה שעושה לך טוב!"- אומרת ד"ר אגוזי. "אני חושבת שזו טעות לחשוב שאנו מושפעות עד כדי כך מהגברים, ולראייה, חלק גדול מהנשים שמגיעות לטיפולים לא מגלות אפילו לבעלים שלהן שהן מזריקות, כיוון שהם נגד הזרקות. מדובר באקט שאישה עושה מבחירה כדי להראות יפה יותר. אני נגד הגישה ששוללת טיפולים אסתטיים לא רק מכיוון שזה המקצוע שלי, אלא כי אני באמת מאמינה שכל אישה צריכה לעשות מה שהיא רוצה ומה שעושה לה טוב, ואין ספק כי מצב הרוח משתפר כשאת נראית טוב יותר ומרגישה טוב יותר עם עצמך". 

ד"ר קסטל, מניסיונך - האם הנשים שעוברות טיפולים מספרות ומתגאות או שמתביישות לספר על הפרוצדורה? 

"הנשים בשוהם בדרך כלל לא מספרות, אולי לחברות טובות. המבוגרות יותר דווקא מספרות ומתגאות, כי אי אפשר לא לראות את השיפור. הצעירות יותר- מספרות פחות". 

-יש מי שלא תטפלי בו? 

"בבחורות מאד צעירות. המטרה שלי היא לעזור להלחם בהזדקנות ולא להגדיל שפתיים למשל. מעניין אותי יותר לשפר את המראה של האדם ולעזור לו להראות צעיר יותר ומטופח יותר". 

-ומה לגבי גברים? 

"מעדיפה שלא. כדאי שישקיעו בנשים שלהם..."  ■

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר