נגיד שכמו היפיפייה הנרדמת הלכת לישון ב-1 ליולי והתעוררת ב-1 לספטמבר, הנה ארבעה דברים שהפסדת, וכשתתעוררי (סביר להניח שרעבה, בזיעה קרה ובלי נשיקה מנסיך) תצטערי שהמכשפה ימחשמה לא סידרה לך פי 100 יותר חומר כדי שלא תזכרי שהם בכלל קרו לך

 

 

מאת: לימור בר נתן

בור בתקציב המשפחתי: בואו ניקח לדוגמא יום של ים. אחלה בילוי לחופש, נכון? אוטובוס הלוך וחזור, 12 שקל לארטיק (כי הוא הולך...), בקבוק שתייה כי הוא שכח לקחת את זה שהשארת לו במקרר לפני שיצאת לעבודה, ארוחת צהריים (כי מה, את רוצה שהילד שלך יהיה רעב?), ממתקים בשוק (כי לפני שעלו על הקו מהכרמלית לשוהם, היה להם זמן לסיבוב), פלאפל (כי שוב היו רעבים. זה הגיל שנראה שהם רק אוכלים. כל הזמן. כל היום. כמו טרמיטים) וגם כובע של בית"ר כי היה ממש זול בשוק. מאיזה צד של המטבע שלא תסתכלי על זה הלכו 250 ₪, ואנחנו מדברים רק על יום אחד. 

המשפט האולטימטיבי שאין חופש גדול בלעדיו: אמא, משעמם לי. באיזו שפה שזה לא יגיע ומאיזה כיוון שלא תהפכו את זה, מדובר באחד המשפטים המרגיזים ביותר בהיסטוריה. אני, שכבר ראיתי את המחוג של השעון זז בעצבנות מהכיוון של הארבעים אל מה שבא אחריו, לא זוכרת שאי פעם בחיים שלי בשום סיטואציה הרגשתי שמשעמם לי ועוד בחופש. אם אני הייתי יכולה במשך חודשיים שלמים לשבת מול מסך כלשהו עם רגליים למעלה, בדרך כלל עם מזגן דולק ואיזה משהו לאכול ליד, בלי חובות, בלי הצורך לכבס למישהו, לבשל למישהו, לעמוד בדדליין של משהו או להסיע מישהו לאנשהו - היו לי בטוח מלא דברים להגיד. אין מצב שבעולם שמשעמם לי היה אחד מהם. זה גן עדן עלי אדמות. יותר טוב מזה כבר לא יהיה לכם!

אחים לנשק: לא חשוב אם היא הלכה לישון רק בארבע לפנות בוקר (למה אתם שואלים, סתם ראתה טלוויזיה או התכתבה בווטסאפ או סתם משכה את הזמן כי חלק מהקטע זה ללכת לישון ממש מאוחר) והתעוררה ברבע לשתיים בצהריים, והוא בדיוק יוצא מהבית לצופים לעוד יום עבודה בשעה שתיים, תהיו בטוחים שהרבע שעה הזו היא מועדת לפורענות. יריבו שם על מה רואים בטלוויזיה, מי אכל את השלוק האחרון והתור של מי לפנות את המדיח היום. מריבות, let's face it, הן הדרך שלהם ללא ברור מה בדיוק, אבל הם לא יכולים בלעדיהן. מבחינתי - עד שאין דם לא טורחת להגיע אפילו. 

ילדים זה שמחה??? לאן שלא תלכי, הם שם. בקניונים, בקולנוע, בבתי הקפה שאת אוהבת במיוחד, על חוף הים, בבריכה, בגנ"ח ובשאר הגנים הציבוריים, במרכז המסחרי, על הספסל שמתחת לחלון חדר השינה שלך ובכל מקום. ככה הרגישו במצרים כנראה במכת ארבה, ערוב, דבר שחין ומה שביניהן. זה היה בכל מקום. זה בדיוק מה שקורה בתקופת החופש הגדול עם ילדים. לאן שלא תלכי, הם שם. פאק איט, כולה ממוצע של 3.2 ילדים באזורים שבהם את מסתובבת. איך הם התרבו ככה? הם מרעישים, מדברים בקול, דורשים דברים שברוב הזמן לא בא לך להכניס את היד לארנק בשבילם, ויותר מדי פעמים הם אומרים משפטים כמו 'אמא, תקני לי', 'אמא, תגידי לו' או גרוע מכך- 'אמא, משעמם לי'. 

 

דוקטור, תציל אותי! 

198horim2

בכל מדור אנו מארחים מומחה שמציע זווית מקצועית ופתרונות אמיתיים לבעיות שכולנו מתמודדים איתן כהורים ■ והפעם- אחינועם עיני, מאמנת אישית המתמחה באימון מתבגרים ובאימון הורים לתקשורת מקדמת עם ילדיהם, מסבירה מה בין חופש לחופשה, וממליצה לקבוע כללים ברורים לחופשה והתנהלות הורית מתוך דיאלוג ואחריות של כל הצדדים 

חופשת הקיץ מזמנת למתבגרים ולהוריהם אתגרים לא פשוטים. השגרה ועמה הכללים וההרגלים מתערערים ומפנים מקום לשפע זמן פנוי שלא תמיד ברור כיצד לנצלו. 

במהלך השנה ילדינו עמוסים במחויבויות, חוגים ומטלות לימודיות. יש ערך עצום לחופשה המיועדת למילוי מצברים, מנוחה ואפילו שעמום. אולם במקביל אנו מצפים מהמתבגר לנהל את החופשה באופן אחראי מתוך עניין ומשמעות, שגם ימנעו ממנו סיכונים מיותרים. 

הורים רבים חוששים משעות של רביצה מול "מסכים", שיטוט בשעות לא שעות ותחושה של איבוד שליטה בכל הנוגע לגבולות וחלוקת התפקידים בבית. 

יש מי שמנסים לרתום את הילד לעשייה ומציעים פתרונות, ויש מי שמוותרים מראש וחשים אכזבה, תסכול והחמצה למראה ילדם חסר המעש. 

אולם על מי מוטלת האחריות לניהול החופשה? על ההורה? על המתבגר? כיצד מעבירים את האחריות מההורה למתבגר עצמו?

ואולי בכלל התפיסה היא הבעייתית - האם מדובר בחופש או בחופשה?

כשאנחנו מדברים על חופש, אנו מדברים על הרפיה והתמסרות להעדר מסגרת. לעומת זאת, חופשה היא הפוגה מוגדרת שיש לנהל מתוך הכנה ורצינות. מהי הגישה שתאמצו?

 

קבעו כללים ברורים הרלוונטיים לחופשה:

 1. עד כמה אתם מעוניינים להירתם לניהול החופשה ומדי פעם להסיע או להציע את ביתכם כמקום מפגש. כמה פעמים בשבוע? באילו שעות? 

 2. הגדירו מראש את שעות היציאה והחזרה לבילוי והקפידו עליהן. 

3. דרשו לדעת עם מי המתבגר יוצא ולאן. אולי הם לא תמיד יספרו הכל, אך חשוב שידעו שאתם בעניין ושההחזקה קיימת. 

4. קבעו חובות ומטלות שיהיו באחריותו הבלעדית של ילדכם בחופשה (ריקון מדיח, הוצאת האח מהגן, קיפול כביסה).

5. הקציבו זמן לצפייה במחשב/טלוויזיה. אל תיכנעו למחאה שתעלה.  שעמום הוא הזדמנות מצוינת למציאת תעסוקה ועניין. 

6. לבילויים תכופים יש מחיר – הגדירו מהו הסכום אותו אתם מקציבים לשבוע.  

7. מציאת עבודה כרוכה בתכנון והוצאה לפועל שהמתבגר עדיין לא התנסה בהם. התעניינו -  האם הוא מעוניין לעבוד, מה יתאים לו, וסייעו לו לאתר מקומות אפשריים.

8. משעמם לו, מאד! בררו יחד כיצד ניתן למלא בתוכן את השבוע. יתכן שבתיווך נכון יפעל למציאה ויישום של פתרונות יעילים.

9. האחריות לניהול והובלת דיאלוג מקדם ופורה עם ילדכם היא שלכם. הזמינו אותו לשיחה לתיאום הציפיות בחופשה והעבירו לו את הכללים מתוך אמפטיה ודאגה. הבהירו שאתם מצפים שייקח על עצמו את האחריות לקיימם. במהלך החופשה חזקו שוב ושוב על שיתוף פעולה ועמידה בכללים. 

10. בקיץ, הפיתוי לשמוט אחריות ולהתנהל הוא עצום, אולם המחירים עלולים להיות בהתאם. למרות הנראות, ההעזה ותחושת הכל יכולים של המתבגרים הם עדיין הילדים – שלכם! החזיקו ציפייה קבועה, גלו אחריות ודרשו אחריות- ויהיה בסדר. 

 

 

הידעתם?
החופש הגדול, או כפי שבעברית תקנית צריך לקרוא לו - החופשה הגדולה, הומצא בימים שמערכת החינוך הממלכתי בישראל קמה, בתקופת קום המדינה. הסיבה לכך שמשרד החינוך החליט על פגרת קיץ בחודשים יולי אוגוסט למורים ולתלמידים היא החום הכבד, שללא מזגנים או אמצעי קירור אחרים, לא אפשר למורים ללמד ולילדים ללמוד.

 

 

חופש הביטוי

יצאנו לבדוק עם שלושה חמודים אמיתיים, שאוטוטו עולים לכיתה ד' בבית הספר רבין, למה יתגעגעו בתקופת החופש, מה התוכניות שלהם לקיץ
ומה הם מאחלים לעצמם לשנה הבאה

 198ho1

נועה גברילוב בת 9, עולה לכיתה ד'

מה הדבר שאת הכי מתגעגעת אליו בחופש הגדול כשאת לא בבית הספר?

"למורים, לחברות ולצחוקים בהפסקה".

מה התוכניות שלך לקיץ הקרוב?

"כרגע אני עושה כיף בקייטנת "מולקולה", ומאד נהנית עם המשפחה. היינו בבריכה ובמיני ישראל, ואנחנו מתכננים לנסוע גם לאילת ולטבריה".

מה את מאחלת לעצמך לשנה הבאה?

"בהצלחה במבחנים ושאני אלמד דברים חדשים".

 

 

198ho2

גיא אוז, בן 9, עולה לכיתה ד'

מה הדבר שאתה הכי מתגעגע אליו בחופש הגדול כשאתה לא בבית הספר?

"שיעורי ספורט, לצאת להפסקה ולשחק בהפסקות "בורג", שזה משחק כדורסל".

מה התוכניות שלך לקיץ הקרוב?

"אנחנו מתכננים לנסוע לחוף דור, והמון פעמים הולכים לים. בהמשך החופש נטוס ליוון כל המשפחה. עכשיו אני בקייטנת כדורגל, וכיף שם מאד".

מה אתה מאחל לעצמך לשנה הבאה?

"שאני אצליח בלימודים, ושנתגבש גם בכיתה וגם בבית הספר".

 

 

198ho3

יהלי אילן, עוד מעט בן 9, עולה לכיתה ד'

מה הדבר שאתה הכי מתגעגע אליו בחופש הגדול כשאתה לא בבית הספר?

"כל הצחוקים שעשינו שם..."

מה התוכניות שלך לקיץ הקרוב?

"עכשיו אני בקייטנה ואחרי זה נטוס לחו"ל. לא יודע מה עוד נעשה. מה שיבוא לי..."

מה אתה מאחל לעצמך לשנה הבאה?

"שאני אצליח בהכל ואעבור את המבחנים בשלום".

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר