גורמי הנדל"ן המבקרים את חברת הבניה משולם לוינשטיין בע"מ וטוענים כי הצעת המחיר שהגישה במכרז הוא תוצאה של מקח טעות, אינם לוקחים בחשבון כי מול המחיר הגבוה לקרקע ליחידת דיור מתקזז במידה רבה עם העובדה ששטח הדירות המתוכנן במתחם יהיה  גדולים במידה ניכרת מדירות גינדי  שנבנו בשכונה.

חברת משולם לווינשטיין זכתה לפני כחודש במכרזים להקמה של 195 יחידות דיור מתוך 229 יחידות בשכונת כרמים החדשה, לאחר שהציעה מחיר ממוצע של  830 אלף שקלים ליח"ד, לפני מע"מ ופיתוח. זאת לעומת  430-600 אלף שקלים לקרקע ליחידת דיור ששולמו למינהל מקרקעי ישראל בשנת 2011 באותה שכונה על ידי גינדי ואביסרור. פער המחירים הגבוה מתקזז במידה מסוימת, כאשר בוחנים את העסקה לא לפי עלות הקרקע לכל חדר בדירה,  אלא לפי השטח בנוי. כך,  בעוד שטח הדירה הממוצע לדירה שבנתה גינדי בשכונת כרמים, כולל ממ"ד ושטחי שירות, עומד על 120 מ"ר, הרי ששטח ממוצע של דירה  במכרזים בהם זכה משולם לווינשטיין יגיע ליותר מ-150 מ"ר בנוי, כולל ממ"ד ושטחי שירות. בפועל שטח הדירות במכרזים בהם זכה לווינשטיין יהיו גדולים בכ-25%  בממוצע לדירה ביחס למכרזים קודמים. לנתונים הללו יש משקל לא מבוטל כאשר בוחנים את כדאיות העסקה, למרות  שמתווכים בשוהם נוהגים להתעלם מהם ומעדיפים להתבטא רק בהקשר של קפיצת המחיר הקרקע מאז 2011  בשיעור 60% בתחשיב של מחיר לדירה.

בנוסף, הטבעת ההיקפית של השכונה שם ייבנו דירות לווינשטיין, צפויה להיות אקסלוסיבית יותר ע דירות פרימיום של כמו דירות גן, דירות גג ויחידות לא סטנדרטיות. על פי תנאי המכרז, 20% מבדירות יהיו בנות 3 חדרים.  

חברת משולם לווינשטיין החלה את דרכה במגורי יוקרה בתל אביב ובהרצליה ובנתה בין היתר את מגדל לווינשטיין בתל-אביב. היא  שכרה לאחרונה את שירותיו משרד האדריכלית קיקה ברא"ז שתכנן בשוהם את שכונת חמניות עבור חברת שיכון עובדים, ואת שכונת סחלבים עבור חברת פרשקובסקי.

חברת הענק אלקטרה נדל"ן שהתמודדה אף היא על קרקע לכל 229 היחידות  במכרז, זכתה בסך הכל בקרקע לבניה של 17 יחידות דיור. זהו שיעור זעום ואולי אף חסר כדאיות לחברה מסדר גודל כזה, וכעת מתנהלים מגעים בינה לבין לווינשטיין בעניין מכירת זכויות הבניה לאחרונה.        

כמו מרבית רוכשי הדירות אצל גינדי ואביסרור, גם בשלב ב' של שכונת כרמים צפוי כי מרבית הרוכשים יהיו תושבי שוהם המשדרגים דירות. על פי הערכה, חלק לא מבוטל יבוא מקרב בעלי בתים צמודי קרקע שילדיהם בגרו ועזבו את הבית ותמורת מכירת ביתם הישן במחירים שסביב 2.5-3 מיליון שקלים, יוכלו להחליף אותו בדירת פרימיום קטנה יותר במפלס אחד, המתאימה יותר לזוגות מתבגרים.    

תגובות  

1. דוד כהן 05-05-2015 05:26
כך יגדל היצע הדירות והמחירים ירדו דרסטית לטובת הצעירים .
ציטוט

הוסף תגובה

תגובתך תתפרסם לאחר אישור מערכת האתר