טיפים למשכירי דירה
5.0/5 דירוג - (2 הצבעות)

מידע נוסף

משכירים דירה ונתקלתם בדייר סרבן? כמה צעדים מומלצים!

 

זו נראתה כמו השקעה שלא יכולה להשתבש: החלטתם להשכיר את הדירה שברשותכם לאדם שנראה לכם מן היישוב. בהתחלה היה נראה שהכל טוב ויפה, אלא שהתמונה הסתבכה. זה בדיוק הרגע בו הבנתם כי נתקלתם בדייר "בעייתי", או בשם הרשמי: "דייר סרבן". אתם נחושים לעשות הכל על מנת לפנות אותו מהדירה ולקבל את מלוא הזכויות המגיעות לכם. הנה מספר צעדים שרצוי מאד שתבצעו, בשלב זה או אחר.

 

תחילת הדרך: חוזה מפורט

בשלב הראשון, עליכם לסקור היטב את הסכם השכירות שחתמתם עם הדייר ולראות אם יש בו התייחסות זו או אחרת למצבים של הפרת חוזה, פינוי לסרב את הדירה ועוד. הדברים אמורים גם במקרה בו השאיר השוכר שטר ביטחון, אשר את מימושו ניתן לבחון כעת. הסקירה הזו מומלצת גם אם אתם לא סבורים שהכנסתם סעיף כזה. ראשית, ייתכן כי ההסכם נעשה לפני שנים ארוכות, כך שאת פרטיו הספציפיים אתם לא זוכרים כעת. מעבר לכך, לא מן הנמנע שההסכם התבסס על חוזה שכירות סטנדרטי, או נערך בעזרתו של עורך דין. הימצאות סעיף מסוים המתייחס לתרחיש דוגמת זה יכול לחסוך לכם לא מעט מאמצים.

 

לא לוקחים את החוק לידיים

סביר להניח שנתקלתם בסיפורים על מחלוקות בין שוכרי דירה למשכירים שהגיעו למימדי ענק. "פתרון" בו בוחרים לא מעט משכירי דירה הוא לקחת את החוק בידיים, פשוטו כמשמעו, ולהכריח את הדייר לעזוב את הדירה: לא רק באמצעות פינוי בכוח (אלימות לכל דבר ועניין), אלא גם באמצעות סנקציות דוגמת החלפת מנעול הדלת, ניתוק הדירה מהחשמל או מהגז ועוד. למרות שפעולות אלה עשויות להיראות יעילות, בטווח הקצר, הרי שמומלץ מאד שלא לנקוט בהן. הסיבה לכך היא שבמקרה של מחלוקת המגיעה לשיפוט בתי המשפט, ביצוע צעדים לא חוקיים דוגמת אלה יעמיד אתכם בנקודת פתיחה בעייתית מאד.

 

הפנייה להליכים המקובלים

ראינו, אם כן, מה מומלץ שלא לעשות. הדרך הנכונה להתנהל בשדה המשחק האמור היא לעשות זאת על פי הספר, כלומר, בהתאם למסלולים החוקיים העומדים במדינה. מבחינה מעשית, מדובר כאן על הגשת תביעה כנגד אותו דייר – תביעה לפינוי מושכר. התביעה צריכה לכלול את השתלשלות האירועים ואת אופן הפרת החוזה, לכאורה, כולל מסמכים מגבים. פסק הדין אמור להינתן תוך חודש ימים, כאשר הליך הפינוי נעשה באמצעות ההוצאה לפועל. יש לציין כי ניתן לבחור בהליך מהיר, שתכליתו פינוי הדייר תוך חודשיים וחצי – אך ללא דרישות כספיות.

נקודה מרכזית נוספת היא שעל מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה במידה ניכרת, חשוב שלא לפעול לבד בשדה המשחק המורכב הזה. עורך דין המתעסק בתחום של פינוי דייר סרבן/ מושכר הוא בעל המקצוע שצריך ללוות אתכם לכל אורך הדרך: החל מהייעוץ הראשוני, דרך ההתנהלות מול הרשויות ועד לסיום המקרה על הצד הטוב ביותר מבחינתכם. הידע המקצועי שלו לגבי החוק ותקדימי העבר המשפטיים עשוי בהחלט לעשות את ההבדל.

מעוניין לפרסם חוות דעת? כאן המקום

קבלו חדשות ועדכונים