אמיר רוזנברג, רואה חשבון
5.0/5 דירוג - (2 הצבעות)

כתובת

יצירת קשר

  • טלפון: 03-9793959
  • נייד: 052-3580002
  • פקס: 03-6135313

מידע נוסף

הנהלת חשבונות, ביקורת דו”חות כספיים, ייעוץ וליווי עסקי, ייצוג בפני רשויות המס בדיקת נאותות, הנפקות, גיוס אשראים בבנקים וקרנות
חברות, עצמאים, עמותות ומלכ"רים, שוק ההון, שירותים פיננסים והיי טק

משרד- רח' הרכבת 58 ( מגדל אלקטרה סיטי) תל אביב טלפון – 6134313
 

בצילום: רואה חשבון אמיר רוזנברג

 

amir

מהי הכדאיות של פתיחת חברה בע"מ?

 מאת רואה חשבון אמיר רוזנברג 

פעילות עסקית ניתן לקיים הן כעצמאי ( "עוסק מורשה") והן על ידי פתיחת חברה בע"מ.

כאשר שוקלים את היתרונות הטמונים בכל סוג פעילות יש לזכור: התאגדות כחברה בע"מ מקדמת את תדמית העסק בעיני לקוחות פוטנציאלים ואף טומנת בחובה יתרונות רבים נוספים.

מהם היתרונות בפתיחת חברה בע"מ ואיזה מכלול שיקולים יש להביא בחשבון כאשר בוחנים כדאיות פתיחת חברה בע"מ? קראו וגלו האם כדאי לכם להיות בעליה של החברה.

מהי בכלל חברה בע"מ ?

 

חברה בע"מ הינה התאגדות של מספר אנשים (או תאגידים) יחד,  או אדם/תאגיד  אחד לצורך ביצוע פעילות עסקית, בדרך כלל למטרות רווח. חברה בע"מ מנוהלת ע"י מניות ומנהל החברה  והמחזיקים במניותיה נקראים "בעלי מניות החברה".

מי יכול לפתוח חברה בע"מ?

 

כל אחד – בין אם אדם פרטי יחיד או תאגיד . רוצה להיות בעל המניות היחיד בחברה שלך?

אין בעיה. כפי שנקבע לא אחת בפסיקה , לאדם יחיד נתון חופש בחירה לבצע את פעילותו העסקית כיחיד או במסגרת חברה, וזאת גם אם מדובר בחברה בה יהיה בעל מניות אחד (לפי סעיף 3 לחוק החברות).

מהם היתרונות של פתיחת חברה בע"מ?

 

ההתלבטות כיצד כדאי למסד את הפעילות העסקית קשה לך? זה טבעי, בעיקר מאחר וכמות המידע המציפה כיום מבלבלת מאוד. אם חשבת על הקמת חברה כדאי לנשום לרווחה ולדעת:

באופן כללי הנטייה להקמת חברה על פני פעילות עצמאית היא בחירה נכונה. מדוע? כי לחברה בע"מ יתרונות רבים על פני עוסק מורשה (מעבר להיותה ממוצבת טוב יותר מבחינה מיתוגית כמובן)

חיסכון משמעותי בביטוח הלאומי

 

עצמאי אשר פועל כ"עוסק מורשה" חייב לפי חוק לשלם ביטוח לאומי ודמי בריאות בגין כל הכנסותיו. (עד לתקרה ההכנסה החייבת בביטוח לאומי) לעומת זאת, אם יעבוד תחת חברה בע"מ, רק המשכורת שימשוך תחויב בביטוח לאומי, בעוד שמשיכת יתרת רווחי החברה כדיבידנד תהיה פטור מכך.

משלמים פחות מס הכנסה

יחיד הפועל כעצמאי משלם מס הכנסה לפי דרגות המס קבועות וזאת בהתאם לגובה הכנסותיו.

שיעור המס השולי המירבי עבור עצמאי הינו 50% נכון לשנת 2016 כאשר מס זה כולל גם מס יסף בשיעור 2%. לעומתו, נטל המס החל על החברה הינו 47.5% ומורכב ממס חברות קבוע אשר חל על ההכנסה החייבת בשיעור של 25% וממס נוסף של 30% החל על יתרת ההכנסה המחולקת כדיבידנד. האם רק כשניים וחצי אחוז מהווה יתרון? ממש לא. בגלל החלוקה המיסויית הזו בידי החברה אפשרות לדחות את תשלום המס על הדיבידנד ע"י חלוקת הרווחים ( וכך גם ניתן להמנע מתשלום מס יסף), תוך מינוף הרווחים הצבורים בחברה למימון פעילויות או השקעות נוספות. לפיכך, דחייה או הימנעות מחלוקת רווחים מביאם לכך כי חבות המס על הכנסות פעילותה של חברה בע"מ הינה כמחצית מזו המוטלת על פעילות עצמאית

באם החברה שחשבת להקים תהיה מוחזקת ע"י חברת-אם או מספר חברות הרי שקבלת הטבה נוספת כי החברה שלך תוכל לחלק את רווחיה לחברות המחזיקות בה כדיבידנד ללא כל חבות במס. כך, ניתן יהיה לנצל את הכספים ולהשקיע בחברות אחרות בקבוצה ולא רק בחברה המקורית בה נוצרו הרווחים.

הגנה משפטית- פתיחת חברה בע"מ כאישיות משפטית נפרדת

 

היתרונות של פתיחת חברה בע"מ אינם כלכליים בלבד כי לפי "עקרון האישיות המשפטית הנפרדת", בעל המניות בחברה מוגן מבחינה משפטית (מלבד מצבים קיצוניים). כלומר, בעוד שבמצב בו עצמאי אשר צובר חובות חייב עבורם אישית, חברה בע"מ אשר נרשמה כדין ברשם החברות היא למעשה גוף משפטי חדש, בעל אישיות משפטית נפרדת. ככזו, היא גם מופרדת כלכלית מבעלי מניותיה. ובעברית פשוטה, אם החברה נקלעת לקשיים כלכליים והיא חדלת פירעון, לא יוכלו הנושים – ובכללם גם רשויות המס- לתבוע את בעלי המניות ( כלומר, אותך) לכיסם האישי.

ומה עוד?

 

מעבר ליתרונות מיתוגים ומיצוביים שלך כחברה, באפשרותך לנצל בצורה אופטימאלית וחכמה את מדרגות המס של היחיד, להעביר מניות לאדם אחר ובמידה והחלטת להתפטר מהחברה שלך – פיצויי הפיטורין ישולמו לך על פטור ממס.

כל יתרונות אלו מביאים לכך שלהתאגדות לחברה בע"מ יתרונות מיסויים ומשפטיים רבים. יחד עם זאת, חשוב לשים לב כי לחברה, בניגוד לעצמאי, קיימות הוצאות נוספות הכוללות הוצאות חד-פעמיות לייסוד החברה, אגרה שנתית לרשם החברות ועוד. בנוסף, עלות ניהול הספרים החודשית גבוהה יותר אך הוצאות הנ"ל מוכרות לצרכי מס ועל כן הופכות למשמעותיות פחות לאורך שנת פעילות מוצלחת.

איך יודעים אם כדאי להיות חברה בע"מ ?

על מנת לבחון האם הפעילות באמצעות חברה בע"מ הינה כדאית לך, יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים כגון מחזור ההכנסות הצפוי, רמת הפעילות וההשקעה הנדרשת להצלחה, קיומם של משאבים כספיים זמינים לניהול שוטף, מיקום הפעילות ( ישראל / חו"ל ) ועוד.

קיבלת החלטה של פתיחת חברה בע"מ? מזל טוב! הליך הרישום של חברה בע"מ הרבה פחות מסובך ממה שהוא נשמע.

משרד רואי חשבון אמיר רוזנברג ושות' ישמח לסייע, לייעוץ ולעמוד לרשותך בכל הנוגע לפתיחת חברה בע"מ.

מעוניין לפרסם חוות דעת? כאן המקום

קבלו חדשות ועדכונים