שוהם – מידע אודות היישוב

שוהם הוקמה בשנת 1993 בתור מועצה מקומית שוהם והיא מוקפת ב-24 מושבים של המועצה האזורית חבל מודיעין. היישוב שוהם נחשב מבוסס עם אוכלוסייה הומוגנית ממעמד הביניים במצב סוציו-אקונומי בינוני עד גבוה. שוהם היא יעד פופולרי בקרב רוכשי דירות, הרוכשים איכות חיים ונכס שערכו עולה משנה לשנה וככל הנראה ימשיך לעלות בשנים הבאות. הנכס היקר ביותר נמכר ב-2015 תמורת 5.175 מיליון שקלים לבית בודד בשכונה מ"ד היוקרתית. 

היישוב נקרא על שם אבן שוהם התנכ"ית, האבן השנייה בטור הרביעי מבין אבני החושן, המיוחסת לשבט מנשה ולשבט אפרים. כיום ראש המועצה הוא גיל ליבנה, שנמנה על מייסדי המקומון "שוהם פלוס" וכיהן כחבר המערכת במשך שש שנים, עד שנבחר לתפקידו. הרב של שוהם, דוד סתיו, הוא גם רב פעלים ומכהן כיו"ר ארגון רבני צוהר, דובר איגוד ישיבות ההסדר ורבה של תנועת הנוער עזרא. רבה הראשון של שוהם, הפך לימים לרב הראשי לישראל – הרב דוד לאו.

לצפייה במפת שוהם המפורטת

 אוכלוסיית שוהם

נכון ל-2018, היישוב שוהם מונה כ-22 אלף נפש.. שוהם הוא יישוב צעיר יחסית  ושכבת הגיל הגדולה ביותר בו היא  18, המונה  519 צעירים. עם זאת השנה, לראשונה מאז ייסוד היישוב, ל-52% מהמשפחות ביישוב אין יותר ילדים במערכת החינוך המקומית. 8% מתושבי שוהם הבוגרים הם במעמד גרושים או גרושות, לעומת 13% בסטטיסטיקה הארצית.     

אוכלוסיית שוהם יחסית מבוססת כלכלית. שוהם מדורגת בנתוני הלמ"ס מאז 2016, באשכול חברתי-כלכלי 9 מתוך 10. נכון ל-2018, תושבי שוהם השכירים מרוויחים בממוצע 14,726 ₪ בחודש. העצמאיים של שוהם משתכרים 12,323 ₪ בממוצע בחודש. כבכל הארץ, ישנו פער בין שכר הנשים בשוהם, העומד על ממוצע חודשי של 11,339 ₪, לעומת שכר הגברים ששיעורו הממוצע עומד על  18,326 שקלים ברוטו.

בשוהם 7,139 מכוניות נכון לשנת 2015, כשגיל הרכבים הממוצע הוא 6 שנים. שוהם, על פי נתוני הלמ"ס, היא היישוב השני בארץ ברמת המינוע, אחרי מועצה מקומית סביון. עקב ריבוי כלי הרכב, ניכרת ברוב חלקי היישוב מצוקת חנייה. עם זאת, תושבי שוהם ספורטיביים במיוחד. על פי סקרי מועצת שוהם,  18% מהתושבים עושים ספורט 4 פעמים בשבוע. התכנון העירוני של היישוב מזמין ספורט במרחב הציבורי, ואכן הפעילויות הפופולריות ביותר בשוהם הן הליכה וריצה בשבילי היישוב. 59% מהתושבים (הבוגרים) נוהגים לבצע הליכות רגליות, 19% רצים, חלקם במסגרת קבוצות ריצה וחלקם עצמאית. 13% מהתושבים עוסקים בפעילות ספורטיבית בחדר כושר ביישוב או מחוצה לו.

דתיים בשוהם

על פי סקר שערכה המועצה המקומית, 17% מתושבי שוהם מגדירים עצמם כדתיים, 20% מסורתיים ו-63% חילוניים. שירותי הדת ביישוב מפותחים ובסך הכל פועלים כאן 13 בתי כנסת הפזורים בין השככונות, כאשר במרכז היישוב במרכז ספרא פועל קומפלקס של בתי כנסת לעדות השונות ובית כנסת חב"ד. כן פועל ביישוב בית תפילה של הקהילה השיוויונית.     

הטבע בשוהם

בשטחה המוניציפלי של שוהם טבע ייחודי. מזרחית לשוהם שוכן פארק יער שוהם, אותו חוצה שביל ישראל. הנוף בפארק מאופיין באדמת טרשים סלעית עם צמחיה מעניינת שעיקרה חורשות עצי אורן פרחי חבצלת, חצב,  מרווה, צבר, גפן ועוד בהתאם לעונת השנה. פארק יער שוהם כולל שרידים ארכיאולוגיים מתקופת המשנה, התלמוד ואף מערות קדומות יותר. האתר הארכיאולוגי הבולט במתחם הוא כנסיית בקחוס הקדוש מהתקופה הביזנטית עם פסיפס מרהיב שנחשף על ידי רשות העתיקות. בחלקו הדרומי של שוהם עובר תוואי נחל בית עריף. זהו נחל אכזב המתמלא מים בעונת החורף ולעיתים אף מציף את סביבתו. ממערב גובלת שוהם בשדות חקלאיים של המושבים: בית עריף, טירת יהודה וברקת.

בנוסף לפארק שוהם ובהמשכו נמצאים שכיות טבע כתל-חדיד, נאות קדומים ויער בן-שמן. המתחמים הללו הנחשבים לריאות הירוקות של גוש דן ומושכים אליהם רוכבי אופניים מכל גוש דן, בעיקר בסופי שבוע. בזכותם ספורט רכיבת שטח  פופולרי בקרב תושבי שוהם, צעירים ומבוגרים כאחד. המרחבים הפתוחים הללו משמשים גם רצים למרחקים ארוכים והולכי רגל.     

מערכת החינוך בשוהם

בתחום החינוך- בשוהם פועלים חמישה בתי ספר יסודיים ממלכתיים: בית ספר הדמוקרטי (א'-ח')  "שחף",  ובתי הספר הממלכתיים: רבין, אבן חן, צוקים וניצנים. בנוסף, פועל בית ספר ממלכתי דתי אבני החושן. ביישוב שתי חטיבות ביניים: חט"ב יהלו"ם בזרם הממלכתי, ובמגזר הדתי - אולפנה וישיבה תיכונית "שלהבת", מכתה ז' עד י"ב. כיום פועל ביישוב תיכון אחד בלבד- תיכון שוהם, הקולט לשורותיו את כל תלמידי שוהם המעוניינים ללמוד ביישוב, למעט חריגים בודדים. התיכון מדורג במקום ה-24 בארץ  בין בתי הספר בשיעור הזכאים לתעודות בגרות.

מערכת החינוך בבתי הספר היסודיים נחשבת טובה למדי, על אף שסקרי מועצת שוהם בקרב ההורים, חושפים פערים משמעותיים בשביעות הרצון בין בתי הספר השונים. בשנת הלימודים 2015  דורג אחוז זכאים לבגרות מקרב בוגי י"ב הגרים בשוהם, עם 91% מבוגרי מערכת החינוך סיימו עם בגרות מלאה. בקרב תלמידי תיכון שוהם שיעור הזכאות עומד על 94% ואילו בקרב תלמידי ישיבת שלהבת שיעור הזכאים לבגרות עומד על 81%. 83% מצעירי שוהם סיימו תיכון  עם ציונים העומדים בדרישות הסף לקבלה לאוניברסיטה. במקביל למצוינות לימודית, בני הנוער משוהם רוכשים גם ערכים: כ-100 מתוך 300 בוגרי תיכון, בוחרים לדחות את השירות הצבאי בשנה על מנת להתנדב במסגרת שנת שירות או מכינה קדם צבאית.

תחום נוסף בו שוהם מתבלטת לטובה הוא אחוזי הגיוס לצה"ל. 99% מבני הנוער בשוהם מתגייסים לצבא (הממוצע הארצי הוא 75%), מהם 84% מתנדבים ליחידות לוחמות ו-16% מתושבי שוהם החיילים פונים לקצונה. זהו שיעור גבוה פי 2 מהממוצע הארצי.

 סך הכול, שוהם היא מקום נהדר לגור בו: ביישוב מודעות גבוהה לאיכות סביבה ומיחזור. תושבי שוהם מפצלים את הפסולת הביתית לפסולת אורגנית רטובה ופסולת יבשה המועברת למיחזור. בנוסף מותקנים ביישוב מרכזים שכונתיים לאיסוף פסולת זכוכית, פלסטיק, נייר, גזם ואלקטרוניקה. בזכות אלה שיעור מיחזור הפסולת היישובית עומד על 49%.  .

ארנונה וחוסן כלכלי בשוהם

למועצה המקומית משאבים רבים לדאוג לרווחת התושב היות ושיעור משלמי הארנונה מקרב התושבים הוא מהגבוהים בארץ ועומד על 97%. שוהם צפויה להתבסס כלכלית עוד יותר בשנים הקרובות, עם אכלוס אזור התעשייה הי-פארק שוהם, בו נפתחים בימים אלה (2015-16) מתחמים לוגיסטיים מהגדולים והמתקדמים בארץ, שיניבו למועצת שוהם הכנסות רבות בשנים הקרובות. בין המרכזים הלוגיסטיים המובילים במתחם, ניתן למנות את אלה של החברות שטראוס, שרותי בריאות כללית, שופרסל, בנוסף לגן האירועים 'אריא'. הביקוש למתחמי מסחר באזור התעשייה שוהם גבוה ונובע ממיקומו במרכז הארץ ןמסמיכותו לכביש 6, כביש 1 ולנתב"ג. בשנים הקרובות צפוי להיבנות אזור תעשייה נוסף, אייר-פארק שוהם, בדרום היישוב.

שכונות חדשות ועתידיות בשוהם

כיום נמצאת מועצת שוהם בעיצומה של תנופת בניה. סמוך לכניסה הצפונית לשוהם נבנית כיום שכונת כרמים  שרובה הושלמה ב-2018 והיא מאכלסת כ-500 משפחות..

שכונה נוספת, שכונת הדרים,  תיבנה בשנים הקרובות בכניסה הדרומית, על השטחים החקלאיים של בית נחמיה, בין בסיס בית נבאללה לביה"ס ניצנים. השכונה החדשה תהיה הגדולה ביותר בשוהם ומתוכננת ל-1300 יח"ד, שליש מהן למגורים לאוכלוסיות חלשות שיגורו  בשכירות מוזלת, באמצעות חברה ממשלתית.חלק מהשכונה מיועד לזכאי משרד השיכון שרוכשים שם דירה במסגרת "מחיר למשתכן" ובנוסף הוקצו בשכונת הדרים יחידות דיור לבני המקום, בנים ממשיכים. 

לאחר אכלוס השכונה  שוהם צפויה למנות 27-30 אלף נפש.

קישורים:

סקירה מורחבת על שוק הנדל"ן בשוהם לפי אזורים

מפת שוהם:

מפה שוהם 2014

לצפייה במפת שוהם במפות של גוגל: https://goo.gl/maps/bniqRzNXLm22

חזרה לתחילת המאמר